Sokolovská uhelná investuje do ekologizace přes 240 milionů korun

Elektrárna Tisová (ETI), která patří do skupiny firem Sokolovské uhelné a. s. (SUAS), investuje do opatření na snížení emisí oxidů dusíku a síry přes 240 milionů korun. Firma nyní dokončuje investici zaměřenou na ekologizaci bloku 6. Díky této investici elektrárna Tisová už dnes plní zpřísněné emisní limity, které budou platné od podzimu příštího roku, uvedl v tiskové zprávě ředitel elektrárny Pavel Homola. Zajištěna bude jak výroba elektrické energie, tak i dodávka tepla pro město Sokolov i další obce, dodal.

"Investice zahrnuje úpravu práškového granulačního kotle K9 s cílem snížit výstupní koncentrace oxidů dusíku. Souběžně s tím proběhla také úprava odsiřovacího zařízení, kde došlo k významnému zlepšení parametrů," uvedl Homola.

Ekologizace elektrárny Tisová je dalším krokem Sokolovské uhelné po převzetí elektrárny od skupiny ČEZ. V roce 2019 firma v areálu ETI vybudovala za 42 milionů korun plynovou kotelnu s výkonem 20 megawattů, která slouží jako záložní zdroj v případě poruchy uhelné technologie.

Sokolovská uhelná kromě elektrárny Tisová provozuje ještě elektrárnu ve Vřesové. I tam v posledních letech investovala do modernizace technologií a ekologizace. Jednou z investic byla modernizace plynových turbín Paroplynové elektrárny Vřesová (PPC). Uskutečnila se v letech 2018 a 2019 a vrátila paroplynovou elektrárnu mezi nejmodernější zařízení svého druhu.

"Modernizací plynových turbín získala Sokolovská uhelná paroplynové bloky s vyšší účinností výroby elektrické energie a s nižšími emisemi CO2 (oxidu uhličitého)," uvedl místopředseda představenstva Sokolovské uhelné David Najvar. Výměna turbín, včetně kompletní obnovy generátorů, vyšla na miliardu korun.

Sokolovská uhelná je dlouhodobě jedním z největších investorů v oblasti ekologických technologií v Karlovarském kraji. Jen za uplynulých deset let takto například ve Vřesové vynaložila na ekologizaci více než 1,4 miliardy korun, v případě Tisové pak, po jejím převzetí v roce 2017, dalších téměř 290 milionů korun.

V příštím roce pak díky provedeným investicím opět poklesnou emise oxidů dusíku v elektrárně Tisová, která by tak měla splnit i zpřísněné legislativní požadavky pro rok 2022.

(ČTK)

 

Foto: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down