16.03.2023 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovní výbor nepodpořil návrh na zvýšení horní hranice poplatku za odpad

Sněmovní rozpočtový výbor nepodpořil návrh skupiny koaličních poslanců na razantnější zvýšení horní hranice poplatku, který mohou obce vybírat od obyvatel za komunální odpad. Předkladatelé argumentovali růstem inflace, cen energií nebo plateb za skládkování. Ve výboru nezískali podporu ani všech přítomných členů výborů za vládní strany. Pro pozměňovací návrh k vládní novele o místních poplatcích hlasovalo deset poslanců, deset jej nepodpořilo.

Úprava Davida Šimka (KDU-ČSL), Josefa Bernarda (STAN), Miloše Nového (TOP 09), Kláry Kocmanové (Piráti) a Jiřího Havránka (ODS) předpokládá zvýšení horního limitu u ročního poplatku o 600 korun na 1800 Kč. V případě, že jej obce stanovují podle objemu, by mohly nově účtovat až 1,8 koruny za litr místo jedné koruny. Poplatek určený podle hmotnosti by mohl být podle pozměňovacího návrhu nejvýše deset korun za kilogram místo nynějších šesti korun.

Za zbytečný označil návrh na zvýšení bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Většina obcí nevyužívá ani současný limit," uvedl. Ministerstvo financí se k úpravě postavilo neutrálně. V podkladech se odvolává na loňský průzkum mezi vybranými obcemi, podle kterého žádná z nich nestanovila poplatek v nynější maximální výši. Průměrná výše ročního poplatku činila 648 korun a v případě objemové sazby to bylo 0,61 koruny za litr, stojí v materiálu.

Bernard uvedl, že pozměňovací návrh vychází z podnětů některých obcí. Rovněž zdůraznil, že zvýšení horní hranice sazby neznamená automaticky růst poplatku, protože částky stanoví obecní zastupitelstva. Předkladatelé budou moci uplatnit pozměňovací návrh při druhém čtení vládní novely, která upravuje zejména vyměřování místních poplatků. Lázeňská města by podle ní mohla vybírat pobytový poplatek i v případě lázeňské péče, která je plně hrazená ze zdravotního pojištění včetně platby za ubytování.

Na plně hrazenou lázeňskou péči se nyní na rozdíl od příspěvkové péče, kdy pojišťovna hradí jen léčení, a péče plně placené klientem poplatek z pobytu ze zákona nevztahuje. Novela tento rozdíl odstraňuje. Obec by ale mohla pacienty s plně hrazenou lázeňskou péčí ve vyhlášce od poplatku osvobodit, stojí v důvodové zprávě.

U vyměřování místních poplatků novela zavede v některých případech zjednodušené postupy, které odrážejí nynější praxi. Lidé také budou moci požádat obecní úřad v určitých případech o vyměření poplatku rozhodnutím.

Místní poplatky patří k příjmům obcí. Hradí se například za komunální odpad, za psy a za zábor veřejného prostranství. Do výše poplatků vládní předloha nezasahuje, má spíše procesní charakter a má vést ke snížení administrativní náročnosti jejich správy.

Novela dále výslovně zakotví možnost doměření místního poplatku. Půjde o případy, kdy úřad dodatečně zjistí, že poplatek neurčil rozhodnutím ve správné výši. Upravuje také přihlašování poplatků do insolvenčních řízení, aby úřad mohl uplatnit svou pohledávku včas.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down