Sněmovna podpořila novelu EIA

Přes první kolo ve Sněmovně se dostala vládní novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), která by měla být podle MŽP hotova do konce roku. Bez této novely Evropská komise nepodepíše s Českou republikou strategickou Dohodu o partnerství, která nastavuje podmínky pro čerpání až 100...

Přes první kolo ve Sněmovně se dostala vládní novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), která by měla být podle MŽP hotova do konce roku.

Bez této novely Evropská komise nepodepíše s Českou republikou strategickou Dohodu o partnerství, která nastavuje podmínky pro čerpání až 100 mld. korun z evropských fondů v letech 2014 až 2020.

Novela posiluje možnosti nevládních organizací při povolování staveb. Například by měly možnost napadnout výsledek povolovacího řízení u soudu, aniž by byly účastníky řízení. Žaloba by pak měla odkladný účinek až na pět měsíců a soud by musel rozhodnout do pěti měsíců. V současnosti o pozastavení stavby rozhoduje soud předběžným opatřením, což je procedura o dost komplikovanější. Silně kritizovaný návrh by podle odpůrců umožnil masivní zpomalení a prodražení výstavby.

Ministr Brabec (podobně jako u odpadové legislativy) slíbil, že co nejdříve připraví novou právní úpravu s komplexnějšími změnami v územním a stavebním řízení, takže by tato novela měla platit jen zhruba rok.

Novela obsahuje i zpřísnění podmínek pro stavby hypermarketů, jež prý jdou nad úroveň evropské legislativy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *