Snam kupuje podíl v alžírském plynovodu, připravuje se tak na zelený vodík

Italská společnost Snam, která je největším evropským provozovatelem plynárenské infrastruktury, se dohodla na koupi podílu v plynovodech přepravujících alžírský plyn do Itálie. Od energetické firmy Eni koupí za 385 milionů eur (9,9 miliardy Kč) podíl 49,9 procenta. Akvizice by mohla umožnit firmě dovážet z Afriky do Evropy vodík.

Snam získává většinu peněz ze správy italské přepravní sítě zemního plynu. Firma se zavázala, že bude více utrácet za nové, ekologické obory podnikání, jako je tzv. zelený vodík. Podobně jako další evropští provozovatelé plynárenských sítí modernizuje svoji národní síť plynovodů, aby byla připravena na vodík. Zelený vodík se vyrábí za pomoci obnovitelné elektřiny a je považován za čistou alternativu zemního plynu pro odvětví, jako je výroba oceli nebo chemický průmysl.

"V budoucnosti by se severní Afrika mohla stát také centrem produkce solární energie a zeleného vodíku," uvedl generální ředitel firmy Snam Marco Alvera.

Snam provozuje většinu italských zásobníků plynu. Vlastní také podíl 20 procent v plynovodu TAP, kterým do Itálie teče plyn z Ázerbájdžánu.

Eni pracuje na vyčlenění řady ropných a plynárenských operací do nových společných podniků. Slibuje si od toho snížení dluhu a získání financí na přechod k nízkouhlíkové energii. Eni je jedním z největších zahraničních těžařů ropy a zemního plynu v Africe. Má uzavřenou řadu strategických dohod s alžírskou státní energetickou skupinou Sonatrach.

Itálie dováží více než 90 procent plynu, který potřebuje. Alžírský plyn se na celkovém dovozu plynu podílí zhruba 30 procenty, napsala agentura Reuters.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down