Slovensko se obává vývozu starých baterií

Podle odhadu zpracovatelů se každoročně na Slovensku vysbírá a zhodnotí do 10 tis. tun opotřebovaných baterií a akumulátorů s obsahem olova (v roku 2012 to bylo 8741 tun) a přibližně 260 tun nikl-kadmiových baterií a akumulátorů. Na Slovensku jsou vybudována technologická zařízení s dostatečnou...

Podle odhadu zpracovatelů se každoročně na Slovensku vysbírá a zhodnotí do 10 tis. tun opotřebovaných baterií a akumulátorů s obsahem olova (v roku 2012 to bylo 8741 tun) a přibližně 260 tun nikl-kadmiových baterií a akumulátorů. Na Slovensku jsou vybudována technologická zařízení s dostatečnou kapacitou. Připravovaná novela zákona o odpadech však přesouvá zodpovědnost za zpracování baterií na jejich výrobce a dovozce, což jsou většinou zahraniční společnosti. Slovenští zpracovatelé se proto obávají, že jejich kapacity mohou zůstat nevyužité, protože výrobci budou vyvážet použité baterie do zahraničí, kde je dostatek kapacit.

Současný systém sběru a zpracování opotřebovaných baterií a akumulátorů je přitom podle provozovatelů funkční a udržitelný. Šéf recyklačního fondu Ján Líška poukázal také na to, že na Slovensku neexistuje funkční informační systém, který by objektivně tvořil přiměřenou zpětnou vazbu mezi výrobci, prodejci, samosprávami a zpracovateli odpadů na straně jedné a kontrolními a inspekčními orgány na straně druhé.

Na Slovensku mají dostatečnou kapacitu pro recyklaci baterií.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *