03.04.2020 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko kvůli pandemii o rok odloží zavedení zálohování PET lahví a plechovek

Slovenská vláda přijala Návrh zákona o některých opatřeních v působnosti Ministerstva životního prostředí Slovenské republiky v souvislosti s onemocněním COVID-19, mezi kterými je právě odklad zavedení zálohového systému. Napsal to server odpady-portal.sk s odvoláním na zveřejněné materiály Úřadu vlády. Zákon musí schválit Parlament.

Slovensko mělo v plánu zavést zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji od roku 2022. Vstupní náklady na spuštění projektu včetně nákupu techniky ministerstvo dříve odhadlo na 80 milionů eur. Teď se ale všechny termíny, spojené s přípravou na zavedení nového systému, posouvají o rok, jak uvádí Úřad vlády ve zveřejněných materiálech.

Původní návrh počítá s tím, že zálohovány budou plechovky a plastové lahve na nápoje s objemem od 0,1 do tří litrů. Vratná záloha by činila 12 centů (3,10 Kč) za PET láhev a deset (2,80 Kč) za plechovku. Nápojové obaly budou označeny zvláštním kódem. Na Slovensku už léta funguje zálohování části skleněných lahví.

Na slovenský trh se ročně dostane miliarda PET lahví, z tohoto množství podle ministerstva životního prostředí skončí dvě pětiny na skládkách. Po zavedení vratných záloh úřad očekává zvýšení míry jejich recyklace na zhruba 95 %. Systém zálohování nápojových obalů dříve zavedlo deset evropských zemí.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down