01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sledování cizorodých látek v organismech

Státní veterinární správa ČR rozšířila v loňském roce počty vzorků pro monitorování hodnot dioxinů a polychlorovaných bifenylů typu dioxinů. Podle zprávy se nálezy u sledovaných reziduí cizorodých látek, které potenciálně ohrožují zdraví člověka, dlouhodobě pohybují hluboko pod povolenými limity....

Státní veterinární správa ČR rozšířila v loňském roce počty vzorků pro monitorování hodnot dioxinů a polychlorovaných bifenylů typu dioxinů. Podle zprávy se nálezy u sledovaných reziduí cizorodých látek, které potenciálně ohrožují zdraví člověka, dlouhodobě pohybují hluboko pod povolenými limity.

Od roku 2000 provádí veterinární inspektoři každoročně odběry vzorků kafilerních tuků, kaprů, másla a od roku 2004 též masa krav a vajec pro analýzy na obsah tzv. dioxinů (PCDD/F): polychlorovaných dibenzo-p-dioxinů (PCDD) a polychlorovaných dibenzofuranů (PCDF). Odběry vzorků se prováděly na vybraných lokalitách s cílem postihnout trendy v kontaminaci těmito toxickými látkami, které se do prostředí dostávají především jako součást emisí při spalování. I zde nebyly shledány případy překročení limitů.

Rovněž byly sledovány ftaláty. V případě těchto látek však dosud nebyly stanoveny limity a není jasné, jak velké množství může lidský organismus ohrozit. V současnosti probíhají na úrovni odborných orgánů EU jednání, která by měla tyto limity stanovit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down