Skončil odvoz kalů po chemičce Ostramo z Česka, spalují se v Německu

Společnost AVE CZ dokončila práce na odvozu ropných kalů po ostravské chemičce Ostramo. Z Ostravy byly upravené kaly odvezeny už předloni, zůstaly ale v Česku a firma hledala nového odběratele, který by je využil. Nyní se poslední zbylé tuny odpadu spalují v Německu.

Ropné laguny po Ostramu byly jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Desítky let obtěžovaly obyvatele v okolí především zápachem. Jejich odstraňování začalo v roce 2004, dlouho se ale komplikovalo a protahovalo, mimo jiné proto, že v lagunách bylo více kalů, než se předpokládalo. Celkem bylo z lagun odtěženo skoro 300 000 tun kalů.

Samotné vytěžování kalů z lagun a jejich úprava vápněním přímo na místě skončila už v roce 2018. Díky tomu přestal lidi v okolí obtěžovat zápach. "Do prosince 2020 odpadová firma z Ostravy odvezla celkem 91 000 tun kalů. Převážná část upravených kalů se využila k výrobě elektrické energie a tepla," uvedla mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková.

Jediným koncovým zařízením v Česku, které bylo schopno a ochotno materiál z lagun přijmout a energeticky využít, byla tlaková plynárna Sokolovské uhelné ve Vřesové. Její provoz však v srpnu 2019 skončil. Podle dřívějších informací tak firma odpad dočasně skladovala na několika místech v Čechách.

"Po dlouhém a náročném jednání naše firma získala pro energetické využití nového odběratele v Německu. Současně jsme zajistili všechna potřebná povolení pro přeshraniční vývoz odpadů," uvedla Ivácková. Firma tak odpad v posledních letech postupně odvezla do Německa, kde jeho spálení posloužilo k výrobě tepla a energie.

"V této chvíli už v naší republice není žádný odpad z ostravských lagun. Poslední kaly, které čekaly na svůj odvoz ke spálení, právě v těchto dnech doputovaly do cílové stanice v Německu. Aktuálně dochází k pálení posledních zbylých tun tohoto odpadu," uvedla Ivácková.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down