Školáci odevzdali téměř 70 tun vysloužilých elektrospotřebičů a baterií

Děti z mateřských, základních a středních škol z celé republiky odevzdaly letos k recyklaci 67 914 kilogramů elektra i baterií v soutěži EkoEDA, která probíhá v rámci projektu Zelená škola. Oproti loňskému ročníku je to nárůst o zhruba 24 tun vysloužilých elektro spotřebičů. Podle recyklační firmy REMA, která soutěž pořádá, jde o úsporu zhruba 46 tisíc kilogramů CO2.

„Množství vysloužilých elektrospotřebičů a baterií, které v průběhu letošního roku dokázaly děti ze zapojených škol vysbírat, je obrovské. A to zejména s ohledem na to, že v souvislosti s pandemií koronaviru byly školy v průběhu roku uzavírány. Žáci překonali rekord z loňska, kdy vysbírali přes 44 tun elektrozařízení. Recyklací materiálu obsaženého v odevzdaných elektrozařízeních se pro letošek ušetřilo přibližně 46 tisíc kilogramů CO2. Takové množství uhlíku by muselo v průběhu jednoho roku absorbovat a přeměnit na kyslík celkem 1541 stromů,“ řekl David Vandrovec, generální ředitel společností REMA.

Školy mohly zasílat vysloužilá elektrozařízení a baterie od 1. února 2020 až do 23. listopadu 2020. Z celkového počtu vysbíraných elektrozařízení se vysbíralo 49 532 kilogramů v kategorii mateřských škol a 18 382 kilogramů v kategorii základních, středních a speciálních škol, kde do celkových výsledků sběru promluvila probíhající epidemie.

Vítězné školy a třídy

První místo v soutěži EkoEDA si v kategorii mateřských škol stejně jako vloni odnesla Mateřská škola Dušníky, kde se vysbíralo necelých 678 kilogramů na žáka. Mezi základními, středními a speciálními školami zvítězila Základní škola a Mateřská škola Skorošice se sběrem téměř 413 kilogramu na žáka. Vítězné školy obdrží od pořadatele soutěže vouchery na nákup elektroniky v hodnotě 15 000 Kč. Školy, které se umístily na druhém a třetím místě, pak voucher v hodnotě 10 000 Kč a 5000 Kč. Každá zapojená škola, která nashromáždila a odevzdala vysloužilá elektrozařízení, přenosné baterie a akumulátory v minimálním množství 100 kilogramů také obdrží vyplacenou finanční odměnu ve výši 1 Kč/kg bez DPH.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down