01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skandál kolem radioaktivního odpadu

Čečenská prokuratura zahájila vyšetřování případu nesprávného uskladnění radioaktivních materiálů v metropoli Grozném. Odpad, který v místní chemičce odložila státní společnost, vydával podle prokuratury 58 000krát vyšší radiaci, než povolují normy. To je zhruba polovina úrovně radiace, která byla...

Čečenská prokuratura zahájila vyšetřování případu nesprávného uskladnění radioaktivních materiálů v metropoli Grozném. Odpad, který v místní chemičce odložila státní společnost, vydával podle prokuratury 58 000krát vyšší radiaci, než povolují normy. To je zhruba polovina úrovně radiace, která byla zaznamenána při havárii černobylské jaderné elektrárny v roce 1986. Nestřežený sklad radioaktivního materiálu byl v areálu zničené továrny v Grozném nalezen už v dubnu roku 2003. Tehdy v důsledku ozáření zemřeli dva mladí lidé poté, co se pokusili ukrást jeden z kontejnerů s radioaktivním materiálem. Více než několikaminutový pobyt v těsné blízkosti tak intenzivního zdroje radioaktivního záření způsobuje nevyléčitelné poškození zdraví člověka a jeho smrt během několika dnů nebo týdnů.

Nedbale uskladněný radioaktivní materiál v Čečensku představuje rovněž riziko, že se jej zmocní místní teroristé a použijí jej na výrobu takzvané špinavé bomby.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down