Síkela: Zákon k uložištím radioaktivního odpadu rozšíří práva obcí

Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu, který stát připravuje kvůli snaze o urychlení stavbu uložišť v ČR, rozšíří práva obcí i lhůty pro posílení kontroly z jejich strany, uvedl po jednání se zástupci dotčených obcí a krajů ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zástupcům samospráv představil zejména plány spojené s přípravou hlubinného úložiště včetně změn v právech obcí v tomto procesu. Starostové už před jednáním se Síkelou uvedli, že se jim dříve představený návrh zákona nelíbí.

V Česku má Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území, a to Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Obce se úložišti dlouhodobě brání.

"Jádro je základem naší energetiky a tento projekt je zásadní podmínkou jeho rozvoje," vysvětlil Síkela důvody jednání se zástupci dotčených obcí. "Bavili jsme se mimo jiné o návrhu zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm, který rozšíří práva obcí a rozšíří lhůty pro posílení kontroly kvality procesu z jejich strany," doplnil ministr. Starostům zároveň představil návrh na doplnění zákona, který chce v příštích týdnech představit vládě.

Urychlení příprav uložiště se podle ministerstva nedotkne kvality zpracovaných dat, které musejí experti a dodavatelé SÚRAO splnit. "Rád bych vyvrátil spekulace, že bychom obcím jakkoliv bránili v jejich právech vstupovat do jednotlivých správních procesů, naopak, zmíněný návrh zákona o hlubinném úložišti rozšiřuje práva a možnosti vyjádřit svá stanoviska dotčeným obcím“ podotkl náměstek pro jadernou energetiku Tomáš Ehler.

Obce se úložišti dlouhodobě brání. Starosta Rudíkova na Třebíčsku Zdeněk Souček (nestraník) v pondělí uvedl, že záměr zákona zatím pořád leží v 'šuplíku'. "Ten vlak je rozjetý a ještě se to má urychlit, ale zákon stále není," uvedl. Rudíkov leží v lokalitě Horka. Od nového zákona si obce slibovaly posílení svých práv při rozhodování o úložišti. Podle Součka ale dříve představený návrh tyto pravomoce v podstatě nezvyšuje.

Správa úložišť radioaktivních odpadů zahájí přípravu geologicko-průzkumných a výzkumných prací příští rok. Místo úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren má být vybráno v roce 2030. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Místo by mělo být vybrané v roce 2030, úložiště mělo vzniknout původně do roku 2065. O urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down