Seznam Zprávy: Pokuta pro Prechezu opět neplatí, ČIŽP bude případ řešit potřetí

Půlmilionová pokuta, kterou loni v létě dostala přerovská chemička Precheza za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP), neplatí. V prosinci ji zrušilo Ministerstvo životního prostředí a inspekce se musí incidentem znovu zabývat, v pořadí potřetí, uvedl server Seznam Zprávy. Ministerstvo podle Dominiky Pospíšilové z tiskového oddělení nezpochybnilo spáchání přestupku, podle něj ale inspekce nedostatečně odůvodnila své rozhodnutí, zejména výši pokuty.

Šestatřicetinásobek povoleného limitu

Mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká rozhodnutí ministerstva nekomentovala, protože ho úřad zatím nedostal. Nevyjádřil se k němu ani Pavel Heřmanský, mluvčí holdingu Agrofert, jehož součástí je i Precheza. Holding patří do svěřenského fondu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO).

Oxid siřičitý unikl v Precheze do ovzduší v noci na 29. října 2014 při obnově výroby kyseliny sírové po technologické přestávce. Podle tehdejších dat Českého hydrometeorologického ústavu byl limit oxidu siřičitého překročen až šestatřicetkrát.

Většina lidí tou dobou spala, dva policisté ve službě se ale nadýchali vzduchu nasyceného oxidem siřičitým a museli do nemocnice kvůli popálení a poleptání hrtanu. V únoru 2015 inspektoři ČIŽP řekli, že firma porušila podmínky stanovené pro náběh linky na výrobu kyseliny sírové a inspekce s chemičkou zahájila správní řízení.

Původní sedmimilionová pokuta

Server připomněl, že v únoru 2016 inspekce uložila chemičce pokutu sedm milionů korun, MŽP o rok později trest změnilo a Precheza měla zaplatit 500 000 korun. Firma podala žalobu, kterou v červnu 2020 zamítl pražský městský soud. Precheza poté podala kasační stížnost a Nejvyšší správní soud v prosinci 2022 zrušil jak rozsudek soudu, tak rozhodnutí ministerstva s tím, že nebylo srozumitelné.

Ministerstvo proto vrátilo případ inspekci životního prostředí, která loni v červenci udělila novou pokutu 500 000 korun.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down