Sezemice zastavily záměr bioplynové stanice

Velká bioplynová stanice za více než čtvrt miliardy korun, kterou plánovala vybudovat radnice v Sezemicích, nakonec nevznikne. Důvodem byl odpor veřejnosti, řekl ČTK starosta Martin Staněk (STAN). "Když se o tom začalo jednat, hned vzniklo proti bioplynové stanici sdružení, které podalo petici, že...

Velká bioplynová stanice za více než čtvrt miliardy korun, kterou plánovala vybudovat radnice v Sezemicích, nakonec nevznikne. Důvodem byl odpor veřejnosti, řekl ČTK starosta Martin Staněk (STAN).

„Když se o tom začalo jednat, hned vzniklo proti bioplynové stanici sdružení, které podalo petici, že s výstavbou nesouhlasí. Na popud těchto občanů zastupitelstvo rozhodlo, že od záměru odstoupí,“ uvedl Staněk. Lidé se například obávali, že přibude nákladních aut projíždějících městem. Zařízení mělo mít elektrický instalovaný výkon 625 kilowattů (kW) a tepelný výkon 645 kW. Stanice by ročně zpracovala 16 000 tun bioodpadu. Vzniklý kompost a tekutá složka by se znovu využily v zemědělství a při údržbě zeleně. Náklady na výstavbu se odhadovaly asi na 280 milionů korun, Sezemice počítaly s tím, že by polovinu získaly z evropské dotace, návratnost by pak činila osm až deset let. Na projekt se chtěly spojit s okolními obcemi do svozové vzdálenosti do 30 kilometrů a se soukromým investorem. Veřejný sektor měl mít ve firmě majetkový podíl 49 procent a takzvanou zlatou akcii, která by obcím zaručovala, že nebudou přehlasovány. Město s přibližně 3500 obyvateli se obávalo rizik, které by mu projekt za více než čtvrt miliardy korun mohl přinést, dotace by totiž nepřevýšily 50 procent nákladů.


Záměr výstavby bioplynové stanice město představilo 7. listopadu novinářům, ale již 4. prosince jej zastavilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *