Senát schválil novelu, která má zabránit znečišťování moří lodním odpadem

Zabránit znečišťování moří vypouštěním lodního odpadu má novela o námořní plavbě, kterou v návaznosti na předpisy Evropské unie schválil Senát. Novelu, která se týká také uznávání průkazů způsobilosti členů posádek, nyní dostane k podpisu prezident.

Kapitán námořní obchodní lodi i námořní jachty bude podle novely muset až na některé výjimky zajistit předání lodního odpadu přístavnímu zařízení před opuštěním přístavu unijního státu nebo státu Evropského hospodářského prostoru. Předloha zavádí také oznamovací povinnost o odpadu pro provozovatele nebo velitele lodi o hrubé prostornosti alespoň 300 registrovaných tun. Cílem unijních předpisů je předcházet znečištění moří.

Novela zavede automatické uznávání průkazů způsobilosti členů lodních posádek, které byly vydány v Evropské unii nebo Evropském hospodářském prostoru. U těchto dokladů odpadne nutnost akceptace námořním úřadem. Změna má usnadnit volný pracovní pohyb námořníků. Nebude to ale platit pro členy posádky na velitelské nebo důstojnické úrovni. Žadatel o uznání průkazu bude stále muset prokázat znalosti požadované zákonem.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down