Sběrná místa na obaly asi budou muset být 90 procentech obcí

Sběrná místa na obaly asi budou muset být 90 procentech obcí ČR. Zajistit to budou muset výrobci nebo prodejci obalů. Počítá s tím novela zákona o obalech, kterou Senátu doporučil schválit beze změn jeho hospodářský výbor. Horní komora o předloze rozhodne koncem příštího týdne.

Novela v návaznosti na unijní předpisy stanovuje kromě minimální hustoty sítě sběrných míst také povinnosti autorizovaných obalových společností, které budou povinny provádět takzvanou ekomodulaci. Znamená to, že budou finančně zohledňovat opakovanou použitelnost obalů a zvýhodňovat je před nerecyklovatelnými obaly. Cílem je zvýhodnit výrobky, jejichž používání či likvidace představují menší ekologickou zátěž.

Návrh také rozšiřuje povinnost autorizovaných obalových společností podrobit své hospodaření a vykazované údaje o zpětném odběru a zpracování odpadu z obalů povinným auditům, aby byla zajištěna vyšší kontrola jejich finančního řízení a transparentnost vykazovaných výdajů.

Novela zachovává dobrovolné zálohování PET lahví. Jejich povinné zálohování, například částkou tři koruny podobně jako u některých skleněných lahví, Sněmovna neschválila. Podle kritiků by v případě povinného zálohování musel stát nahrazovat zmařené investice do linek na zpracování PET lahví.

Ministerstvo životního prostředí chce ale ekonomicky zvýhodnit způsoby balení, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, tedy budou lépe využitelné nebo budou mít delší životnost. Mezi tyto výrobky by podle ministra Richarda Brabce (ANO) mohla patřit průhledná PET lahev.

Zálohování PET lahví prosazovala iniciativa Zálohujme. Podle ní se v roce 2018 o dva procentní body snížila míra třídění plastů, přičemž produkce plastů se za poslední desetiletí zvýšila o 40 000 tun. Ministerstvo naopak argumentovalo tím, že předloni se zpětně vybralo 81 procent PET lahví. Proti zavedení zálohování na PET lahve se již dříve postavil například Svaz pivovarů a sladoven ČR či někteří prodejci.

(ČTK)

 

Foto: EKO-KOM

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down