S osvětou o třídění v České Třebové pomohou zástupci bytových domů

Město Česká Třebová na Orlickoústecku chce dál lidi víc motivovat, aby správně třídili odpad. Zapojit do toho chce i zástupce bytových domů na velkých sídlištích, aby jim u obyvatel pomohli s osvětou. V České Třebové se sváží komunální odpad jednou za dva týdny, někde jsou kontejnery přeplněné, řekl starosta Zdeněk Řehák (3PK).

Kapacita kontejnerů nestačí

Svozy komunálního opadu ve dvoutýdenním režimu městská firma Ekobi zavedla loni v dubnu. Na velkých sídlištích se plány nezdařily, lidé tolik netřídili a kapacita kontejnerů nestačila. "Vrátili jsme se tam proto k jednotýdennímu svozu komunálního odpadu," řekl starosta.

Odvoz odpadů z kontejnerů po dvou týdnech technické služby zavedly opět letos v půlce září. Začaly platit v dalších čtyřech lokalitách, na větších sídlištích Lhotka, Trávník, Křib a Borek. Tím platí dvoutýdenní frekvence na celém území města.

"Najdou se však ojedinělé výjimky, tedy místa, kde kapacita kontejnerů nedostačuje. V takovém případě je potřebné, aby zástupci bytových družstev apelovali na třídění jednotlivých obyvatel domu," uvedl mluvčí města Jiří Holý.

Besedy a osvěta

"Samozřejmě to má vždycky porodní bolesti. Bavíme se se zástupci bytových domů, snažíme se s nimi domluvit, zjistit, proč tam lidé málo třídí. Nabízíme jim, že pro ně uděláme besedu, co a jak třídit. A k tomu jim zajistit dostatek nádob na třídění," řekl starosta.

V České Třebové lidé platí za odpady 720 korun ročně. Například v Pardubicích je to 650 korun. V České Třebové lidé mohou třídit papír, sklo, plasty, olej, tetrapakové obaly nebo textil. Mají i hnědé nádoby na bioodpad. V Třebové od jara také funguje tzv. systém door to door, který spočívá v tom, že obyvatelé rodinných domů mají nádoby na tříděný odpad na svých pozemcích.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down