FCC plánuje v Prostějově stavbu linky na výrobu tuhého paliva z odpadu

Linku na výrobu tuhého alternativního paliva (TAP) z odpadu chce v areálu nedaleko hlavního vlakového nádraží v Prostějově vybudovat firma FCC Česká republika. Technologie má mít zpracovatelskou kapacitu až 50 000 tun odpadu za rok, uvedlo hejtmanství na úřední desce. FCC původně plánovala výrobu TAP z odpadu v Biskupicích u Prostějova, kvůli odporu obyvatel a zastupitelstva ale od záměru nakonec upustila. Obyvatelé a firmy v Prostějově ročně vyprodukují zhruba 10 000 tun odpadu.

Linku na TAP chce FCC ČR instalovat v areálu bývalé Vitany, který vlastní dceřiná společnost FCC Prostějov. "Cílem záměru je vybudování linky na výrobu TAP pro využití ve fluidních kotlích a cementářských pecích, která bude zpracovávat energeticky využitelné odpady kategorie O, tedy bez nebezpečných vlastností," stojí v oznámení FCC. Linka má zpracovávat komunální odpad, materiálově nevyužitelné živnostenské a průmyslové odpady i zbytky z třídění druhotných surovin. Záměr už byl zařazen do databáze EIA.

Město nemá dostatek informací

Primátor František Jura (ANO) novinářům řekl, že o projektu firmy FCC nemá zatím podrobné informace a chystá se sejít s jejími zástupci. Podle pozičního zastupitele Petra Ošťádala (Na rovinu!) je lokalita pro linku na TAP vybrána zcela nevhodně a zařízení zhorší kvalitu života ve městě. "Jako zastupitele města mě překvapuje, že se o záměru budovat linku na zpracování odpadu v areálu FCC Prostějov nikdo z vedení města ani slovem nezmínil. Přitom město má ve společnosti 25 procent podílu a jednoho ze dvou jednatelů. Zařízení tohoto druhu, které má být v provozu od 06:00 do 22:00, by rozhodně nemělo být 200 metrů od bytových domů," řekl Ošťádal.

Firma FCC nejdříve chtěla vyrábět TAP v nedalekých Biskupicích a odvážet ho ke spálení do teplárny v Přerově. Obecní zastupitelstvo ale s tímto záměrem před časem vyslovilo nesouhlas. V obci také vznikla petice, kterou podepsalo přes 2000 lidí. Společnost FCC poté od plánované investice do linky v Biskupicích ustoupila.

Změny plánů

Chystanou zpracovatelskou kapacitu v Biskupicích firma FCC původně nabídla i prostějovské radnici, která se rozhodla odejít ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje. Tato krajská firma vlastněná samosprávami zajistí pro města a obce společnou likvidaci odpadu poté, co budou zpřísněny podmínky pro nakládání s odpady. Vystoupení ze servisní společnosti vedení radnice zdůvodnilo tím, že má od firem FCC a PGP Terminal nabídky na ekonomicky výhodnější likvidaci odpadu.

Prostějovská radnice nyní jedná o možné spolupráci při likvidaci odpadu i se zástupci společnosti PGP Terminal, která v Mostkovicích u Prostějova plánuje zařízení na plazmové zplyňování odpadu. Proti tomu se ale v petici vyslovila více než polovina obyvatel a proti je i obecní úřad. Prostějovští radní tento týden schválili memorandum o spolupráci s firmou PGP Terminal, která má podle Jury v hledáčku více lokalit, přičemž do výběru město mluvit nebude.

-čtk-

Foto: Wikimedia

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down