Růst obnovitelných energií loni neohrozil dominanci těch fosilních

Globální poptávka po energii loni stoupla o procento, což je zpomalení z předchozího růstu o 5,5 procenta. Rekordní růst obnovitelných energií nezměnil dominanci těch fosilních, které se na celkových dodávkách podílejí 82 procenty. Podle agentury Reuters to vyplývá ze statistického přehledu světové energetiky, který vydává Energetický institut.

Loňský rok se nesl ve znamení turbulencí na energetických trzích po ruské invazi na Ukrajinu. Ta pomohla zvýšit ceny plynu a uhlí na rekordní úroveň v Evropě a Asii.

Stálý náskok ropy, plynu a uhlí v pokrytí většiny poptávky po energii se v roce 2022 upevnil. Stalo se tak navzdory dosud největšímu nárůstu kapacity obnovitelných zdrojů na celkových 266 gigawattů.

"Navzdory dalšímu silnému růstu větrné a solární energie v energetickém sektoru se celkové globální emise skleníkových plynů související s energií opět zvýšily," řekla prezidentka Energetického institutu Juliet Davenportová. "Stále směřujeme opačným směrem, než vyžaduje Pařížská dohoda," dodala.

Poptávka po energii byla přibližně o tři procenta vyšší než před vypuknutím pandemie v roce 2019. Spotřeba energie rostla všude kromě Evropy. Obnovitelné zdroje, s výjimkou vodní energie, představovaly 7,5 procenta celosvětové spotřeby energie, což je zhruba o procento více než v předchozím roce.

Výroční zprávu letos poprvé zveřejňuje Energetický institut spolu s poradenskými společnostmi KPMG a Kearny. Od 50. let až do loňska byla jejím autorem britská ropná společnost BP.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down