Rozhodnutím soudu zřejmě nic nezmění

Soud zrušil rozhodnutí bývalého ministra Libora Ambrozka ohledně zápisu kolektivního systému, ale v reálu se nic nemění.

Spor mezi kolektivními systémy Rema Systém a Asekol se táhne už několik let a jde v něm o financování sběru a likvidace starých elektrozařízení, respektive autorizaci k provádění této činnosti. Společnost ASEKOL byla v prosinci 2005 zapsána Ministerstvem životního prostředí jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport.

Zástupci REMA Systému tvrdí, že zapsána měla být jejich firma. Petr Kubernát ze společnosti REMA Systém říká: „Od srpna 2005 začali prodejci ke každému novému spotřebiči připočítávat recyklační příplatek, který má financovat jejich ekologickou likvidaci. Zákon stanovil, že správcem financí určených pro likvidaci vysloužilých zařízení bude v dané kategorii spotřebičů ten kolektivní systém, která má díky svým smlouvám s výrobci a prodejci největší podíl na trhu. Pro oblast telekomunikačních a IT zařízení jsme se proto měli získat autorizaci my, protože jsme měli největší podíl na trhu. Získala ji však společnost Asekol.“

REMA Systém se kvůli tomu obrátil na soud. Nyní Městský soud v Praze zrušil Ambrozkovo rozhodnutí z května 2006 a uznal, že byla chyba, když REMA Systém nebyl zapsán do seznamu autorizovaných osob pro danou kategorii spotřebičů. Protesty REMA Systému se tedy ukázaly jako oprávněné, na skutečnosti to však nic nemění.

Jednatel společnosti Asekol Jan Vrba upozornil, že Městský soud v Praze nezrušil zápis společnosti ASEKOL v seznamu kolektivních systémů. „Tento zápis není výrokem soudu nijak dotčen a je stále platným a pravomocným rozhodnutím – každý systém byl totiž zapsán samostatným rozhodnutím,“ řekl Jan Vrba. A dodává, že svým rozhodnutím soud vlastně potvrdil, že REMA Systém dosud fungoval nelegálně.

Podle Petra Kubernáta je však soudní rozhodnutí důkazem, že ministerstvo pochybilo při přidělování lukrativní zakázky na likvidaci starého elektroodpadu v celkovém objemu několika stovek milionů korun. „Startovní pozice byly v roce 2005 pro všechny stejné, jeden z hráčů v soutěži na získání této lukrativní zakázky však byl zvýhodněn. Ovlivnilo to naši práci i naše klienty.“

Jeho oponent Jan Vrba upozorňuje, že kolektivní systémy nemohou získat od státu „zakázky“. Jsou to ze zákona neziskové organizace, kterým je přidělena autorizace k provozování kolektivního systému. „Kolektivní systémy nejsou financovány státem, ani veřejnými rozpočty, ale soukromými subjekty – výrobci a dovozci elektrozařízení,“ doplnil Vrba.

Další právní kroky s cílem změnit současný stav REMA Systém zvažuje: „Chceme zažalovat MŽP za ušlý zisk,“ uzavírá Petr Kubernát (REMA Systém).

– jhm –


Česká republika splnila v roce 2008 závazek Evropské unii, podle kterého měla sebírat 4 kg vysloužilých elektrozařízení na osobu. Tři kolektivní systémy, Elektrowin, Asekol a Ekolamp, sebraly dohromady 3,4 kg na osobu, dalších 0,9 kg sesbíraly další tři systémy (REMA Systém, Retela a OFO). Společnost ASEKOL vybral od každého občana v průměru 1,25 kg vysloužilých elektrozařízení, provozuje kolem 10 000 sběrných míst. REMA Systém provozuje podle přehledu na webu zhruba 1600 sběrných míst, V roce 2008 bylo v rámci REMA Systému sebráno 5557 tun OEEZ. Toto množství odpovídá přibližně 0,54 kg OEEZ na osobu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *