Roste nedovolená přeprava odpadu

Podle Evropské komise dochází v Evropě v rozsáhlém měřítku k nedovolenému ukládání odpadu, mnohé skládky neodpovídají normám a v některých členských státech stále chybí základní odpadní infrastruktura. Problém představuje i nedovolená přeprava odpadu. Z kontrol prováděných v loňském roce vyplývá,...

Podle Evropské komise dochází v Evropě v rozsáhlém měřítku k nedovolenému ukládání odpadu, mnohé skládky neodpovídají normám a v některých členských státech stále chybí základní odpadní infrastruktura. Problém představuje i nedovolená přeprava odpadu. Z kontrol prováděných v loňském roce vyplývá, že téměř jedna pětina přepravy odpadu byla nedovolená. Bylo provedeno přes 10 000 dopravních inspekcí a prověřeno bylo i několik set společností. Většina nedovolené přepravy se týkala nedovoleného vývozu z EU do afrických a asijských zemí, což je v rozporu se zákazem vývozu nebezpečného odpadu, nebo se jedná o porušení informačních požadavků na vývoz „zeleného“ bezpečného odpadu.

K růstu počtu případů přispívá nedostatečný počet inspekcí a kontrol na místě. Proto Komise podpořila řadu koordinovaných inspekcí, kontrol na místě a prověřování přepravy odpadu v členských státech ve spolupráci se subjektem IMPEL (síť EU, kterou tvoří úředníci správních orgánů odpovědných za životní prostředí členských států).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *