RFID technologie zlepšují služby

Zapojení RFID kódů jako prevence vzniku odpadů nebo při svozu komunálního odpadu - to jsou nové možnosti využití této technologie.

Identifikace odpadových kontejnerů na bázi RFID umožňuje městům a obcím spolehlivě rozpoznat jednotlivé nádoby a může pomoci rozvíjet recyklační návyky občanů pomocí různých motivačních programů. Motivace může například spočívat ve slevách na služby svozu odpadu pro zákazníky s velkým poměrem recyklovaného odpadu. Díky automatizované identifikaci odpadových nádob lze také získávat informace a doklady o četnosti vyprazdňování nádob, nebo o efektivnosti jejich rozmístění. Takové informace pomáhají optimalizovat počty a lokaci sběrných míst a také pomáhají vhodně sestavovat výjezdové plány pro sběrné vozy.

RFID čtečka umístěná na sběrném voze zachycuje ID každého odpadkového koše. Údaje získané díky RFID tagům mohou obsahovat časové razítko, typ kontejneru, hmotnost/dimenzi kontejneru, a další informace o zákaznících. Tyto údaje mohou být buď zaslány k hostitelskému počítači v online režimu nebo lze data sbírat do palubního počítače a vyhodnocovat později. Off-line varianta šetří náklady spojené s datovými službami mobilního operátora.

RFID A BALENÁ VODA

Unikátní projekt průmyslu balené vody, který v Severní Americe ročně dosahuje obratu 10 miliard dolarů, představila společnost S2C Global Systems. Prodává balenou vodu pomocí tzv. S2C Aquaduktů, což jsou automaty prodávající plastové lahve obsahující osmnáct litrů vody. K jednotlivým lahvím jsou připevněny RFID tagy.

Při vrácení lahve do automatu jsou data z tagu načtena čtečkou v něm umístěnou a zákazníkovi je vrácena záloha. Automaty navíc přijímají kreditní karty nebo předplacené aquakarty. Projekt přichází na trh v době, kdy je zde na skládky vyhozeno 70 milionů plastových lahví denně, a proto roste tlak na zpětný návratu lahví do oběhu.

RFID

Radio Frequency Identification, identifikace na rádiové frekvenci (RFID) je generace identifikátorů navržených (nejen) k identifikaci zboží, navazující na systém čárových kódů. Stejně jako čárové kódy slouží k bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost. Čipy jsou k dispozici v provedení pro čtení nebo pro čtení a zápis. Pro komunikaci využívají převážně nosnou frekvenci 125 kHz, 134 kHz a 13,56 MHz.

Zdroj: http://www.rfidportal.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *