28.04.2022 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reuters: Jižní Korea je připravena přesměrovat část dodávek plynu do Evropy

Jižní Korea je připravena do léta přesměrovat část dodávek plynu do Evropy, kde na trhu panuje nejistota v souvislosti s ukrajinskou krizí. Učinit by tak měla na žádost Spojených států či evropských zemí, uvedla agentura Reuters.

Země Evropské unie jsou do značné míry stále závislé na dovozu plynu z Ruska. Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Zdůvodnila to tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Cena plynu pro evropský trh se pak výrazně zvýšila. Evropská unie oznámila, že chystá společnou reakci.

Jihokorejská média již v únoru psala, že místní představitelé zvažují, že by se Soul podělil o své zásoby zkapalněného zemního plynu (LNG) s Evropou. "Vláda zvažuje, že by Evropu podpořila, pokud by se situace na Ukrajině zhoršila a vznikly potíže s dodávkami zemního plynu," citovala tehdy jihokorejská média nejmenovaného činitele jihokorejského ministerstva zahraničí.

Spojené státy požádaly své spojence, včetně Jižní Koreje, aby se o své zásoby LNG s Evropou rozdělili.

Také evropské země vyjádřily naději, že by mohly uzavřít výměnnou dohodu se svými partnery, včetně Jižní Koreje, aby překonaly hrozící přerušení dodávek z Ruska.

Soul podle médií původně žádost odmítl s tím, že plyn v zimním období potřebuje pro svou spotřebu. Uvedl ale, že by Evropu mohl podpořit po skončení zimy, pokud bude mít přebytky, napsala agentura Jonhap.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down