Resort životního prostředí podpoří nákup aut na elektřinu a vodík šesti sty miliony korun

Ministerstvo životního prostředí podpoří ekologickou dopravu rekordními 600 miliony korun z Národního plánu obnovy do konce roku 2023. Obce, úřady, školy, veřejnoprávní instituce nebo neziskové organizace mohou dosáhnout na příspěvek až 300 tisíc na jeden osobní elektromobil nebo až 500 tisíc korun na nákladní elektromobil do 3,5 tun či na osobní vodíkové vozidlo.

Doposud s podporou MŽP jezdí 606 elektromobilů a 163 vozidel na CNG. Novou výzvou se jejich počet může navýšit o 1485 vozidel a k tomu 200 dobíjecích stanic.

„Je to revoluční dotace. Chceme zrychlovat v odklonu od závislosti na fosilních palivech, snížit jejich spotřebu i závislost na jejich dovozu, týká se to také proměny vozového parku. Podporujeme proto nákup elektromobilů v různých kategoriích a podporu osobních vodíkových vozidel. Při dnešních cenách benzínu a nafty je to i otázka nižších provozních nákladů. Díky naším dotacím budou brzy po českých silnicích jezdit stovky nových šetrných aut a ani tím naše úsilí neskončí, další dotace do čisté mobility pak plánujeme z Modernizačního fondu,“ řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Dotace mají pomoci srovnat vyšší prodejní cenu aut na alternativní pohon oproti klasickým benzínovým či naftovým motorům. Prostředky bude rozdělovat Národní program Životní prostředí. „Od roku 2016 byly vyhlášeny čtyři dotační výzvy s celkovou alokací 400 milionů korun. Celkově jsme tak podpořili nákup přes šest stovek elektromobilů a více než 160 vozidel na CNG. Očekáváme, že díky nové výzvě podpoříme dalších zhruba patnáct set vozidel a dvě stě dobíjecích stanic,“ řekl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

U elektrického pohonu mohou žadatelé získat až 300 000 korun na jeden osobní elektromobil, u vodíkových vozidel a menších nákladních elektrovozidel do 3,5 tun je to až 500 000 korun. S dotací si mohou žadatelé pořídit i střední nákladní auta, motorky, minibusy s elektrickým motorem a nově také pracovní stroje. Podpora vodíkového pohonu se zatím týká jen osobních aut. Společně s elektromobilem může žadatel využít podporu i na pořízení tzv. chytrých dobíjecích stanic, dostat může 30 tis. korun na jednu stanici.

Žádosti je možné podávat od 6. června 2022 do 15. prosince 2023 nebo do vyčerpání alokace. Vozidla pak musí být pořízena nejpozději do poloviny roku 2025. Po roce 2023, případně po vyčerpání alokace, by měla dotační podpora pokračovat i v dalších letech, a to finanční podporou z Modernizačního fondu.*

-red-

Typ vozidla / dobíjecí staniceElektromobilVodíkový pohon
M1 (osobní)300 tis. Kč500 tis. Kč
N1 (nákladní do 3,5 t včetně)500 tis. Kčnení podporováno
L7E (malá užitková)200 tis. Kčnení podporováno
L6E100 tis. Kčnení podporováno
L1E, L2E (motorky do 45 km/h)30 tis. Kčnení podporováno
L3E, L4E, L5E (motorky nad 45 km/h)50 tis. Kčnení podporováno
M2, M3 do 7,5 t včetně (minibus)1 mil. Kčnení podporováno
N2 do 12 t včetně (nákladní střední)1 mil. Kčnení podporováno
SS (pracovní stroj samojízdný)700 tis. Kčnení podporováno
Dobíjecí stanice30 tis. Kčnení podporováno

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down