Autor
Kategorie:
Praxe

REMA radí: Buďte líní

S elektroodpadem už nebude třeba chodit do sběrného dvora, prodejny, či jej nosit do kontejnerů. Nová služba zajistí jejich odvoz zdarma přímo z domácností. Projekt s názvem "BUĎ LÍNÝ" spustila společnost REMA Systém. Lidé přitom mají dvě možnosti jak si nechat staré elektrospotřebiče odvézt. Odvoz...

S elektroodpadem už nebude třeba chodit do sběrného dvora, prodejny, či jej nosit do kontejnerů. Nová služba zajistí jejich odvoz zdarma přímo z domácností.

Projekt s názvem „BUĎ LÍNÝ“ spustila společnost REMA Systém. Lidé přitom mají dvě možnosti jak si nechat staré elektrospotřebiče odvézt. Odvoz více než 150 kilogramů elektroodpadu – což je například 1 pračka (cca 70 kg), 1 lednička (cca 50 kg), 1 televize (cca 30 kg) a 1 žehlička (cca 2 kg) – bude zajištěn ve všech pracovních dnech až do večerních hodin, vždy v předem domluveném termínu. „Víme, že největší problém mají lidé s likvidací velkých a těžkých spotřebičů, a proto jim nabízíme to nejjednodušší řešení. Pokud nemají potřebné množství spotřebičů, mohou se domluvit s lidmi ve svém okolí,“ uvádí výkonný ředitel společnosti REMA Systém Petr Kubernát.


Při menším množství elektroodpadu, od 25 kg (například stolní počítač se starším typem monitoru), jej pak stačí vložit do jakékoli krabice, kterou odveze dohodnutá kurýrní služba. „Tuto službu ocení hlavně starší spoluobčané, pro které je potíž zajistit si odvoz jakéhokoli spotřebiče,“ sdělila Markéta Vokáčová ze společnosti REMA Systém a doplnila: „S jednou baterií či holicím strojkem však stále bude muset koncový spotřebitel jít na místo zpětného odběru. Věříme ale, že vzhledem k nárůstu sběrných míst ani to nebude v budoucnu pro nikoho problém.“

Projekt „BUĎ LÍNÝ“ nabízí řešení hlavně pro obyvatele malých obcí bez vlastního sběrného dvora a jiných možností zpětného odběru. „Jako největší překážku odděleného sběru uvádí koncoví spotřebitelé donáškovou vzdálenost. Naší službou se jim snažíme vyjít vstříc a odstranit tak poslední překážku ekologické likvidace starých elektrospotřebičů,“ vysvětluje Petr Kubernát.

Elektroodpad je nejrychleji rostoucím druhem odpadu, roste třikrát rychleji než běžný komunální odpad. Podle výzkumů společnosti REMA Systém vznikne ročně v ČR přes 119 000 tun elektroodpadu. Domácnosti každý rok vyřadí např. zhruba 630 000 rychlovarných konvic, 554 000 fénů nebo 350 000 lednic. „Podle našich odhadů vznikne v průměru v každé domácnosti ročně 30 kg nepotřebných elektrospotřebičů. Efektivně vysbírat a ekologicky zlikvidovat se ale podaří přibližně 40 % z nich,“ upřesňuje Markéta Vokáčová.

Bližší informace o projektu jsou umístěny na stránkách www.budliny.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *