Rekultivace skládky Pozďátky byla dokončena

Na Třebíčsku skončila dvouletá sanace skládky v Pozďátkách, kde bylo uloženo na deset tisíc tun zelené skalice i dalšího nebezpečného odpadu. Ze skládky léta unikala voda znečištěná kyselinou sírovou a těžkými kovy. Odstranění skládky zajišťoval státní podnik Diamo. Práce zhruba za půl miliardy...

Na Třebíčsku skončila dvouletá sanace skládky v Pozďátkách, kde bylo uloženo na deset tisíc tun zelené skalice i dalšího nebezpečného odpadu. Ze skládky léta unikala voda znečištěná kyselinou sírovou a těžkými kovy. Odstranění skládky zajišťoval státní podnik Diamo. Práce zhruba za půl miliardy korun začaly na jaře 2010. Ze skládky odborné firmy postupně odvezly kolem 70 000 tun materiálu – odpadu a kontaminované zeminy. Vyčerpáno a vyčištěno muselo být 15 700 metrů krychlových podzemních vod.

Sanační práce provádělo sdružení podniků SMP CZ a Geosan Group. Dotace pokryjí 90 procent z 485 milionů korun způsobilých výdajů. Celkové náklady spojené s projektem převýšily 594 milionů Kč. Vysočina se tak zbavila své nejhorší ekologické zátěže a v okolí údajně stoupají ceny pozemků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *