Recykluje se stále více drahých kovů

Pro český průmysl se loni recyklovalo 100 tun stříbra, tři tuny zlata, pět tun platiny i další drahé kovy. Recyklované stříbro a platina tak pokrývají více než polovinu domácí poptávky po těchto kovech, u zlata je to zhruba třetina. Objem recyklace drahých kovů v posledních deseti letech neustále...

Pro český průmysl se loni recyklovalo 100 tun stříbra, tři tuny zlata, pět tun platiny i další drahé kovy. Recyklované stříbro a platina tak pokrývají více než polovinu domácí poptávky po těchto kovech, u zlata je to zhruba třetina. Objem recyklace drahých kovů v posledních deseti letech neustále roste, řekl ČTK Tomáš Plachý, generální ředitel společnosti Safina.

Safina se podílí 60 až 65 procenty na celkové recyklaci drahých kovů v Česku. I když objem recyklovaných drahých kovů roste, nikdy nemůže zcela pokrýt poptávku, upozornil Tomáš Plachý.


Drahé kovy nacházejí v průmyslu široké uplatnění. V Česku se největší měrou na jejich využívání podílí automobilový průmysl, kam jde 35 procent drahých kovů. Užívají se při pájení a při výrobě některých prvků elektroinstalace. Největší zájme má automobilový průmysl o stříbro, platinu, palladium a rhodium.

Pětinový podíl na průmyslovém využívání drahých kovů mají elektrotechnický průmysl a klenotnictví, kovy ale mají význam i v chemickém průmyslu a ve sklářství. Stříbro i platina se uplatňují i v lékařství. Celkem je ročně v Česku poptávka po 150 tunách stříbra, deseti tunách zlata, osmi tunách platiny a čtyřech tunách palladia.

Safina se na celkové recyklaci drahých kovů u nás podílí 60 až 65 procenty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *