Recyklace starých matrací je "trhák"

Úspěch závodu JBS Fibre Recovery, který se zabývá recyklací starých matrací v anglickém Telfordu, zjevně poslouží jako podnět k otevření dalších provozoven po celé Anglii. Nápad jak využít a zpracovat rozměrné a místo na skládkách zabírající matrace se skutečně vyplácí. Podle zprávy uveřejněné...

Úspěch závodu JBS Fibre Recovery, který se zabývá recyklací starých matrací v anglickém Telfordu, zjevně poslouží jako podnět k otevření dalších provozoven po celé Anglii.

Nápad jak využít a zpracovat rozměrné a místo na skládkách zabírající matrace se skutečně vyplácí. Podle zprávy uveřejněné žurnálem Waste Management, se v Telfordu za poslední tři měsíce podařilo zpracovat na 14 000 matrací, pro srovnání tedy nějakých 600 tun odpadu, který by jinak skončil na skládkách.


Podle slov ředitele společnosti JBS Johna Neila problémem byla a je stále velká rozmanitost materiálů, ze kterých jsou moderní matrace složeny. Hlavní komponenty – kov, vlna, molitan a látka – by při standardním postupu recyklace na skládkách spíše jen zvětšovaly objem jednotlivých složek odpadů. JBS vyvinula alternativní technologii, díky které se s variacemi sortimentu snadněji vyrovnávají, protože některé části likvidují ve spalovně a získanou energii vkládají zpět do recyklačního procesu.

Závod v Telfordu a nově otevíraný v Milton Keynes jsou tak pravděpodobně prvními z řady podniků specializujících se na zpracování a recyklaci použitých matrací v Anglii. Ročně se nových vyrobí na dva miliony, takže o nedostatku materiálu zatím nemůže být řeč. Neil k tomu dodává: „Nárůst obratu našeho závodu v Telfordu dává znát, že potřeba po specializovaných zařízeních je skutečně vysoká, a bude zapotřebí rozjet recyklaci v celostátním měřítku.“

 

Zdroj: server Waste Management

V Británii se ročně vyrobí na dva miliony matrací. Kolik asi u nás?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *