Recyklace paliva z raket

V bývalém muničním skladu u obce Vlachovice na Zlínsku chce společnost Bochemie vybudovat závod na recyklaci nepoužitelného raketového paliva. Zařízení s investičními náklady kolem 100 milionů korun má ročně zpracovat zhruba 1600 tun materiálu. V závodě se bude recyklovat palivo z vojenských raket...

V bývalém muničním skladu u obce Vlachovice na Zlínsku chce společnost Bochemie vybudovat závod na recyklaci nepoužitelného raketového paliva. Zařízení s investičními náklady kolem 100 milionů korun má ročně zpracovat zhruba 1600 tun materiálu.

V závodě se bude recyklovat palivo z vojenských raket států NATO, které má prošlou lhůtu použitelnosti. Jedna raketa obsahuje podle velikosti a doletu 50 až 150 kilogramů tohoto paliva. Do Vlachovic se bude svážet ze skladů NATO v zemích EU. Palivo s prošlou lhůtou použitelnosti se do závodu bude vozit v pevných blocích nebo ve směsi podobné surové gumě. Skládá se z chloristanu amonného, hliníku, gumy a vody. Na tyto složky, které jsou surovinou pro jiné výroby, se bude dělit v zařízení, které Bochemie vyvinula.

Záměr firmy recyklovat prošlé palivo do raket (které se jinak musí neekologicky spalovat) byl zveřejněn před šesti měsíci a vzbudil tehdy odpor obyvatel obce. Petici proti přestavbě bývalých muničních skladů na provoz recyklující raketové palivo podepsalo více než tisíc lidí. Projekt Bochemie ale nyní získal souhlas Krajského úřadu ve Zlíně i souhlasné stanovisko procesu EIA, podle něhož provoz závodu neovlivní životní prostředí.

Bochemie může začít recyklovat palivo z raket

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *