Recyklace CD a DVD disků

V rámci projektu Zelená firma, jež organizuje společnost REMA Systém, startuje od října sběr a následná ekologická likvidace starých CD a DVD disků. Lidé je mohou vhazovat do nádob na elektroodpad s logem "Zelená firma", kterých je v tuzemsku více než 1300. CD a DVD jsou vyrobeny z polykarbonátu a...

V rámci projektu Zelená firma, jež organizuje společnost REMA Systém, startuje od října sběr a následná ekologická likvidace starých CD a DVD disků. Lidé je mohou vhazovat do nádob na elektroodpad s logem „Zelená firma“, kterých je v tuzemsku více než 1300. CD a DVD jsou vyrobeny z polykarbonátu a tenké vrstvy, která obsahuje např. titan, slitinu platiny a zlata. Po jejich uložení na skládku tedy hrozí nebezpečí, že se z této vrstvičky začnou do okolí uvolňovat těžké kovy. Při recyklaci je třeba CD a DVD zpracovávat odděleně. Recyklace DVD je složitější a méně efektivní než recyklace CD. V obou případech se jedná o metodu využívající drcení a následné oddělování kovu a polykarbonátu, z něhož jsou disky vyrobeny.

Podle odhadů vzniká v tuzemsku ročně několik desítek milionů kusů nepotřebných CD a DVD o celkové hmotnosti kolem 300 tun.

Komentáře ke článku 1

  • Josef

    Ve výše uvedeném článku se píše o sběrných nádobách s nápisem „Zelená firma“. Zatím jsem nikde tyto nádoby neviděl. Kde se nacházejí? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *