RE-USE a vzácné kovy – témata konference Zpětný odběr

Čtvrtý ročník konference Zpětný odběr se bude konat opět v Praze, v hotelu Corinthia Towers, a to v úterý 16. 4. 2013.

Program nabídne účastníkům souhrnné informace o plnění a kvótách stanovených Evropskou unií a dotkne se implementace Evropské směrnice. Část dopoledního programu bude věnována i netradičnímu pohledu na problematiku odpadů a zdrojů vzácných komodit z pohledu filozofického a sociologického. Přednášky se ujme geolog, spisovatel, filozof a popularizátor vědy RNDr. Václav Cílek, CSc. Jeho vystoupení bude zaměřeno na predikci budoucího vývoje. Název přednášky „Co se děje se světem? Suroviny, energie, potraviny a lidé v roce 2030“ slibuje komplexní pohled na světovou politicko-ekonomickou situaci.

AKTUÁLNÍ TÉMATA

Na programu odpoledních workshopů budou palčivá témata. Prvním z nich je recyklace kovů vzácných zemin z pohledu zpracovatelů, výrobců elektroniky a baterií. Ekonomický pohled se zaměří na výnosové, nákladové a množstevní hledisko nabídky a poptávky.

Zejména pro obce jsou aktuálním problémem výkupny druhotných surovin. Jsou příležitostí nebo hrozbou pro národní hospodářství? Konference se na ně podívá z pohledu obcí, majitelů sběrných dvorů, kolektivních systémů, ale i výkupen samotných.

Re-use, tedy znovuvyužití, je kontroverzním tématem z pohledu kolektivních systémů a jejich zřizovatelů – tedy výrobců elektroniky. Jak zasahuje znovuvyužití do jejich zákonné povinnosti opětovného využití OEEZ a baterií – má to smysl, či nikoli?

STANDARDY

Před dvěma lety, v dubnu 2011, byly v rámci celoevropské platformy WEEE Forum přijaty standardy pro sběr, dopravu a zpracování zpětně odebraných elektrospotřebičů obecně známé pod pojmem WEELABEX. Den po konání konference Zpětný odběr 2013, tedy 17. dubna, se v Praze uskuteční ustanovující schůze nově zakládané WEEELABEX Office. Následně začne fungovat pražská kancelář WEEELABEXu, která bude pod vedením nového ředitele zajišťovat školení a certifikaci auditorů a procesy spojené s novou certifikací existujících zpracovatelů dle požadavků WEEELABEX. Deset nejvýznamnějších spoluautorů standardů WEEELABEX se podělí o své zkušenosti s vývojem a úspěchy, kterých bylo dosud v této oblasti dosaženo.

Podrobnosti ohledně programu konference a přednášejících naleznete na www.asekol.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *