16.11.2021 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Radní Uherského Hradiště doporučují spalovat v teplárně zemní plyn a odpad

Radní Uherského Hradiště doporučili, aby se v teplárně v místní části Mařatice po její modernizaci spaloval zemní plyn a komunální odpad. Upřednostňovaná varianta počítá s výstavbou tří kotlů a dvou kogeneračních jednotek na zemní plyn a energetické využití komunálního odpadu (ZEVO) s kapacitou 15 000 tun odpadu ročně. O výsledné variantě by měli rozhodnout zastupitelé města 29. listopadu, uvedl mluvčí radnice Jan Pášma. Nyní se v teplárně provozované společností CTZ spaluje hnědouhelný prach.

Rada vybírala ze čtyř variant projednaných zastupitelstvem. Dvě obsahovaly výstavbu kotlů a kogeneračních jednotek na zemní plyn a dvě využití těchto technologií v kombinaci se ZEVO o různé kapacitě. "Vzhledem k tomu, že všechny varianty vyhověly požadavku na razantní snížení současných dopadů provozu teplárny na životní prostředí, považuje rada města za rozhodující kritérium ekonomickou udržitelnost vybrané varianty," uvedl Pášma.

Doporučená varianta má podle něj zajistit nejvýhodnější cenu tepla pro odběratele CTZ. "Zároveň však umožní městu likvidovat komunální odpad v souladu s novou odpadovou legislativou a s velkou pravděpodobností i s nejnižšími možnými náklady, což se dotýká všech obyvatel města," uvedl mluvčí.

Variantu vybranou radními upřednostnila studie vypracovaná odborníky z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. "Výhodnost varianty, která není závislá pouze na zemním plynu, prokázal následný extrémní růst ceny plynu v druhé polovině tohoto roku. Zatímco rozdíl v ceně tepla mezi vítěznou variantou a variantou čistě plynovou činil ve studii VUT 17 Kč na jeden GJ (gigajoule) tepla, při současné ceně plynu, počítáno s hodnotou 1228 Kč za MWh (megawatthodinu), činí tento rozdíl 130 Kč za GJ, přičemž průměrná spotřeba rodiny v bytě 3 + kk činí 20 GJ ročně," uvedl Pášma.

Spalování odpadu v teplárně odmítá loňská petice s 2727 platnými podpisy. "Studie je velmi úzce zaměřená. Velmi úzce řeší pouze CTZ, aby to byl nějak výdělečný podnik. Hodnocení ekologických dopadů je tam velmi slabé," řekl před nedávnem člen petičního výboru Čisté Hradiště František Pecha.

Konečnou variantu bude schvalovat valná hromada firmy CTZ, v níž mají podíl město a společnost MVV Energie CZ. Jako podmínku schválení doporučené varianty radní stanovili přihlášení ZEVO po jeho dokončení do jurisdikce zákona o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC). "To znamená, že výstavba a provoz ZEVO by podléhaly nejpřísnějším požadavkům tohoto zákona na bezpečnost provozu a na ochranu životního prostředí," doplnil Pášma. Přihlásit ZEVO do IPPC požadovali zástupci sdružení Čisté Hradiště i řada zastupitelů.

Cílem plánované změny paliva v teplárně je podle zástupců radnice zamezení prašnosti skládky uhlí, snížení emisí z teplárny a řešení odpadového hospodářství v Uherském Hradišti. Od přechodu na jiné palivo si město slibuje dlouhodobě stabilní ceny tepla a snížení vlivu teplárny na životní prostředí.*

-čtk-

 

Foto: CZT s.r.o.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down