Radioaktivních odpadů je málo

Objem radioaktivních odpadů produkovaných v jaderných zařízeních je v porovnání s jinými odvětvími velmi malý. Každý rok vyprodukují jaderné elektrárny na celém světě kolem 200 tis. m3 nízkoa středněaktivních odpadů, zhruba 10 tis. m3 vysokoaktivních odpadů, včetně vyhořelého paliva, považovaného...

Objem radioaktivních odpadů produkovaných v jaderných zařízeních je v porovnání s jinými odvětvími velmi malý. Každý rok vyprodukují jaderné elektrárny na celém světě kolem 200 tis. m3 nízkoa středněaktivních odpadů, zhruba 10 tis. m3 vysokoaktivních odpadů, včetně vyhořelého paliva, považovaného za odpad. Země OECD vyprodukují za rok zhruba 300 mil. tun toxických odpadů.

Běžný lehkovodní reaktor s výkonem 1000 MWe vyprodukuje (přímo i nepřímo) 200-350 m3 nízko a středněaktivních odpadů za rok. Vzniká v něm kolem 20 m3 (27 tun) vyhořelého paliva, což odpovídá objemu zhruba 75 m3, pokud je po enkapsulaci odstraňován jako odpad. Tam, kde vyhořelé palivo přepracovávají, vzniknou jen 3 m3 vitrifikovaného odpadu (sklo), který – umístěný do speciálních kontejnerů – zabere objem 28 m3. Uhelná elektrárna stejné kapacity vyprodukuje za rok 400 tis. tun popílku. Ačkoliv jaderný průmysl vyprodukuje minimum odpadů, nejdůležitějším úkolem je nakládat s tímto vysoce toxickým materiálem tak, aby nebylo ohroženo životní prostředí, ani zdraví lidí.


Jaderný reaktor vyprodukuje oproti uhelné elektrárně zanedbatelné množství odpadů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *