Půjde EU v italských stopách?

O možnosti celoevropského zákazu produkce a používání igelitových tašek diskutovali v Bruselu ministři životního prostředí. Distribuce plastových tašek na jedno použití totiž v EU vzrůstá, jejich výroba energeticky náročná a samovolný rozklad trvá velmi dlouho. Téma otevřelo Rakousko, které si...

O možnosti celoevropského zákazu produkce a používání igelitových tašek diskutovali v Bruselu ministři životního prostředí. Distribuce plastových tašek na jedno použití totiž v EU vzrůstá, jejich výroba energeticky náročná a samovolný rozklad trvá velmi dlouho.

Téma otevřelo Rakousko, které si nechalo také zpracovat analýzu dopadů případného plošného zákazu. Odhaduje se, že ročně se v EU do oběhu dostane 800 tisíc tun těchto výrobků a jejich samovolný rozklad v přírodě trvá až 30 let.


Plastové tašky se zatím nesmí ze zemí EU používat pouze v Itálii, v Irsku jsou zatíženy daní. V České republice se obchodníci pokusili omezit jejich používání tím, že je zpoplatnili. Zákazníci si ale odmítli zvyknout a některé obchody se k bezplatnému rozdávaní igelitek opět vrátily. Biologicky rozložitelné nebo papírové tašky jsou zase nákladnější, než ty plastové.

Tisková mluvčí MŽP Michaela Jendeková řekla ČTK, že Česká republika se analýze skutečných dopadů plastových tašek na životní prostředí nebrání, naopak je přesvědčena, že zhodnocení tohoto typu je nutné a stejně tak i případná regulace dané oblasti.

Evropa uvažuje o zákazu plastových tašek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *