První měření ovzduší v bývalém vojenském prostoru Milovic azbest neprokázala

První kontrolní měření, se kterými začal Středočeský kraj tento týden kvůli možné kontaminaci nebezpečným azbestem v bývalém vojenském areálu Milovice–Mladá na Nymbursku, azbest v ovzduší neprokázala. Policie, která případ od konce března prověřuje pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a podvodu, zástupcům kraje a města na konci dubna sdělila, které oblasti byly kontaminované. Kraj bude v měření ovzduší pokračovat i v dalších týdnech, informoval o tom mluvčí kraje David Šíma.

Kraj provádí měření na místech, kde se se sutí manipulovalo a kde byla do roku 2021 skladována. "Jedná se mimo jiné o místa, kde Policie ČR prováděla svá šetření. Měření probíhá na různých místech ze čtyř stran proudění větru, tak aby nám výsledky měření mohly dát komplexní informaci," uvedl krajský radní pro investice Libor Lesák (ODS). První série měření vyjde kraj na víc než 400 000 korun, uvedl Šíma. Přítomnost azbestových vláken zjišťovala nezávislá laboratoř. "Laboratoř nám potvrdila, že koncentrace azbestových vláken byla pod limitem měřitelnosti a jejich přítomnost v analyzovaných vzorcích tak nebyla prokázána," doplnil Lesák.

Azbest se podle policie nachází na nevyužívaných pozemcích severně od letiště Milovice – Boží Dar. "Tato lokalita není součástí turistických cest a lidé ji při běžném pohybu po území dle našich informací nenavštěvovali. V dané lokalitě také stále platí z důvodu předběžné opatrnosti vstup na vlastní nebezpečí," uvedl Lesák. Azbest je také ve zpevněné polní cestě využívané jako cyklostezka, která je v majetku města Milovice. Také tam platí doporučení nevstupovat na zpevněné plochy.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v prohlášení z poloviny dubna informovala, že rozsah kontaminace území může být značný. Policie podle ČIŽP k vyšetřování případu přizvala odborného znalce na čistotu ovzduší a chemie se specializací na azbest. Pro trestní řízení má připravit znalecký posudek o rozsahu zasažení území. Případ prověřují kriminalisté pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. Zatím nebyl nikdo obviněn. Vyšetřování může kvůli rozsahu území trvat měsíce.

V bývalém vojenském výcvikovém prostoru, který v minulosti využívala sovětská armáda, byly provedeny demolice budov, které měly střešní krytinu a základy z eternitu s obsahem karcinogenního azbestu. Stovky tun materiálu s azbestem byly podle policie nadrceny a rozvezeny po celém areálu.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down