Průzkum břidlicového plynu nebyl zakázán

Vláda nepřistoupila na zákaz průzkumu zdrojů břidlicového plynu na našem území. Mohou být provedeny, jen pokud nebude ohrožen jiný veřejný zájem, který by nad provedením průzkumu převážil. A tímto veřejným zájmem je podle zákona o geologických pracích (mimo jiné) ochrana životního prostředí....

Vláda nepřistoupila na zákaz průzkumu zdrojů břidlicového plynu na našem území. Mohou být provedeny, jen pokud nebude ohrožen jiný veřejný zájem, který by nad provedením průzkumu převážil. A tímto veřejným zájmem je podle zákona o geologických pracích (mimo jiné) ochrana životního prostředí. Usnesení se vztahuje i na podzemní zplynování uhlí.

„Zakázat možnost průzkumů navždy není řešením problému. Za dvacet let zde může být technologie průzkumů mnohem šetrnější k životnímu prostředí než nyní. Říkat dnes, jak se další generace mají chovat zítra, by nebylo správné. Nepouštějme se do předpovědí, jak budou průzkumy vypadat za dvacet let. Stejně to nezjistíme,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Ministerstvo životního prostředí do 31. 8. 2013 předloží vládě informaci o dopadech technologií průzkumu a těžby nekonvenčních zdrojů zemního plynu s využitím zahraničních zkušeností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *