Průmyslové podniky v Česku mohou získat na ekologičtější provoz až 13 miliard korun

Peníze rozdělí Ministerstvo životního prostředí z evropského Modernizačního fondu ve dvou výzvách. Žádosti do obou výzev mohou zájemci podávat od 29. listopadu a příjem žádostí skončí 30. června příštího roku. Téměř třetina peněz bude přednostně vyhrazena pro regiony postižené útlumem těžby uhlí, tedy Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj.

Dotace budou určeny průmyslovým podnikům provozujícím zařízení, spadající do systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), které podle ministerstva patří k největším znečišťovatelům ovzduší, a efekt investic na kvalitu ovzduší u nich tak bude zásadní. Jedná se hlavně o výrobce oceli a železa, skla, cementu a vápna, celulózy a papíru, firmy z chemického či potravinářského průmyslu, ale i velké nemocnice, uvedl úřad.

Peníze mohou podniky a organizace využít na úspory energií, přechod k obnovitelným zdrojům energie i na ekologičtější způsob výroby. "Stejně jako v minulém roce podpoříme jak rekonstrukci, tak náhradu starého zdroje energie za nový. Dotace se vztahuje na úspory ve výrobních technologiích včetně zavádění vodíkových aplikací nebo snížení energetické náročnosti budov, v nichž probíhá výroba, ale i správa podniku. A zcela nově mohou podniky získat dotaci na instalaci fotovoltaických elektráren," sdělil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petr Valdman.

SFŽP má příjem žádostí i zprostředkování peněz z Modernizačního fondu na starosti. V závislosti na typu projektu, velikosti podniku a regionu mohou žadatelé získat dotaci na 30 až 75 procent investice. V první výzvě je k dispozici pět miliard korun pro projekty s podporou do 15 milionů eur (asi 367 milionů korun). Druhá výzva o objemu osm miliard korun je určená pro nákladnější projekty.

Z Modernizačního fondu mohou žadatelé v Česku získat také třeba 15 miliard korun na modernizaci tepláren nebo sedm miliard na výstavbu malých a velkých fotovoltaických elektráren. Žádosti o evropské peníze mohou v těchto výzvách zájemci podávat už od léta.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down