Prostějov schválil záměr vystoupit z odpadové společnosti

Prostějovské zastupitelstvo schválilo záměr radních na vystoupení města ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje, která má v budoucnu zajišťovat pro města a obce společné zpracování a likvidaci komunálního odpadu.

Zastupitelé pověřili primátorova náměstka Jiřího Rozehnala (ANO) zahájením přípravných kroků k provedení tohoto záměru. Radní své rozhodnutí zdůvodnili tím, že město dostalo dvě výhodnější nabídky na řešení odpadového hospodaření po roce 2030, kdy bude v Česku zakázáno ukládat komunální dopad na skládky. Podle opozice si ale město mělo postup důkladně promyslet a své rozhodnutí opřít o studie posuzující výhodnost jednotlivých variant.

Radní ve zprávě pro zastupitele uvedli, že projekt Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje počítá s výstavbou linky na dotřídění v Olomouci. Prostějov by do něj měl v pěti letech investovat ze svého rozpočtu 72 milionů korun. Společnost FCC naopak městu nabídla vybudování zařízení na výrobu tuhého alternativního paliva, přičemž jeho stavbu by zaplatila ze svých zdrojů. "Pro Prostějov tedy do budoucna nevznikají žádné investiční náklady," stojí ve zprávě pro zastupitele.

Třetí projekt radním představila firma PGP Terminal, která v nedalekých Stichovicích plánuje investovat do zařízení na plazmové zplyňování komunálního odpadu. "Po posouzení všech tří projektů se jeví projekt dotřiďovací linky jako nejnákladnější a nejméně výhodný. Vzhledem k těmto okolnostem rada města navrhuje vystoupit ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje a v budoucnu vybrat projekt, který bude pro likvidaci odpadu pro město Prostějov výhodnější," uvedli radní.

Podle opozičního zastupitele Aleše Matyáška (Na rovinu!) není rozumné v tuto chvíli ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje vystupovat. Míní, že radní by se měli rozhodnout na základě studie hodnotící výhodnost variant budoucí likvidace komunálního odpadu. "Rada města Olomouce si nechala studii zpracovat a ta prokázala, že projekt Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje je životaschopný," uvedl. Zastupitel František Švec (Na rovinu!) upozornil, že Prostějov vystoupením ze společného projektu zdraží ostatním městům likvidaci odpadu.

Servisní společnost odpady Olomouckého kraje vlastní Olomoucký kraj společně s několika městy a obcemi. Hlavním projektem je vybudování linky pro zpracování až 60 000 tun odpadu, postavena má být v Olomouci. Projekt vyjde na zhruba 450 milionů korun.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down