Projekt linky na výrobu tuhého alternativního paliva (TAP) z odpadu, kterou chce v průmyslové zóně v Kojetínské ulici v Prostějově vybudovat firma FCC ČR, bude kvůli možnému negativnímu dopadu na okolí posuzován podle zákona o vlivu staveb na životní prostředí EIA. Firma FCC bude muset ještě dopracovat podklady, vyplývá to z databáze EIA. FCC původně chtěla technologii na výrobu TAP instalovat v Prostějově ve svém areálu nedaleko hlavního nádraží, což ale vzbudilo nevoli místních obyvatel. Projekt pak přesunula do Kojetínské ulice v okrajové části města.
Řada připomínek
Plánovaná technologie má v Prostějově ročně zpracovat až 50 000 tun odpadu. Linka v Kojetínské ulici má zpracovávat energeticky využitelné odpady, jako je komunální odpad, materiálově nevyužitelné živnostenské a průmyslové odpady či zbytky z třídění druhotných surovin. Linku bude opouštět TAP určené pro fluidní kotle tepláren a cementářské pece. FCC nejprve plánovala výrobu TAP v Biskupicích u Prostějova, kvůli odporu obyvatel a zastupitelstva ale od tohoto záměru upustila a zaměřila se na Prostějov.
K projektu v Kojetínské ulici vznesla připomínky radnice, krajský úřad i spolek Ajdony. Podle radnice je nezbytné doplnit podklady a dokumenty tak, aby se prokázalo, že záměr v Prostějově nezhorší hlukové poměry, kvalitu ovzduší a životního prostředí. Radnice navrhla prověřit možnost, aby se firma FCC ČR podílela na rekonstrukci nedaleké okružní křižovatky, přes kterou budou nákladní vozy obsluhující linku projíždět. Magistrát také firmě doporučil, aby zajistila veřejnou prezentaci tohoto záměru pro obyvatele.
Nabídku posuzovala i radnice
Kapacita plánované linky na výrobu TAP podle spolku Ajdony překračuje pětinásobně množství směsných komunálních odpadů vyprodukovaných v Prostějově. "Navrhovaná kapacita 50 000 tun ročně není konkretizována a není uvedeno, odkud bude dovážena," uvedl spolek Ajdony. Podle spolku je zřejmé, že desítky tisíc tun odpadů budou do Prostějova svážet nákladní auta z okolních měst a obcí, avšak zdroje odpadu nejsou uvedeny. Spolek upozornil, že v dokumentaci není vyhodnocen dopad zvýšeného provozu nákladních vozidel obsluhujících linku produkující TAP na dopravní situaci v této části Prostějova, ve které je už nyní značná dopravní zátěž.
Chystanou zpracovatelskou kapacitu linky na TAP firma FCC nabídla i prostějovské radnici, která před časem odešla ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje. Tato krajská firma vlastněná samosprávami zajistí pro města a obce společnou likvidaci odpadu poté, co budou zpřísněny podmínky pro nakládání s odpady. Své rozhodnutí vedení radnice zdůvodnilo tím, že má od firem FCC a PGP Terminal nabídky na ekonomicky výhodnější likvidaci odpadu.*
-čtk-