Producenti solárních panelů lobbují

Evropský solární průmysl se snaží získat výjimku z připravované novely evropské směrnice o omezení používání některých nebezpečných látek (RoHS). Zamýšlené zahrnutí solárních panelů do působnosti legislativy, která se původně vztahovala pouze na domácí elektrické spotřebiče a elektroniku, by podle...

Evropský solární průmysl se snaží získat výjimku z připravované novely evropské směrnice o omezení používání některých nebezpečných látek (RoHS). Zamýšlené zahrnutí solárních panelů do působnosti legislativy, která se původně vztahovala pouze na domácí elektrické spotřebiče a elektroniku, by podle nich ohrozilo jejich konkurenceschopnost a zbrzdí boj s globálním oteplováním. S rozšířením působnosti směrnice na veškeré elektrické spotřebiče a elektroniku počítá loňský návrh švédského předsednictví.

Pracovní verze zprávy Evropského parlamentu zvažuje udělení výjimky pro kadmium obsažené v tenkovrstvých solárních článcích (konkrétně se jedná o tellurid kademnatý). Ve zprávě se píše, že pozitiva vyplývající ze zákazu používání kadmia by nedokázala vyvážit negativa vyplývající z využívání energeticky náročnějších a z technologického hlediska podřadných alternativ.

Kolem výjimky se zřejmě rozbíhá konkurenční boj výrobců. Aliance pro netoxické solární technologie (NTSA) na rozdíl od jiných sdružení tvrdí, že by solární panely do působnosti směrnice RoHS spadat měly, aby byli výrobci motivováni k využívání netoxických fotovoltaických technologií. Oproti současným a z hlediska RoHS problematickým technologiím, které využívají tellurid kademnatý, existují čisté alternativy s amorfním křemíkem, uvádí NTSA.

Tellurid kademnatý nebo amorfní křemík?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *