Kategorie:
Nezařazené

Pro odložení funkčních, ale nepotřebných věcí Praha zřídí sběrnu

Nepotřebné, ale funkční věci budou moci Pražané odložit do Re-Use centra, kde si je bude moci koupit někdo další. Nyní město hledá k provozování sběrny prostornou a zastřešenou halu, která bude splňovat parametry pro uložení věcí a zároveň bude zákazníkům dobře dostupná.

V pilotním projektu by mohla být otevřena hlavní sběrna nebo několik menších.

„Jde o další krok v naplňování známého hesla Reduce, reuse, recycle. Tady se snažíme jak o redukci množství odpadu, tak o jeho znovuvyužití,“ uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Výtěžek z prodeje by měl být využit na podporu systému nakládání s odpady ve městě. Kromě eliminace vzniku odpadu mají tato zařízení také sociální rozměr, neboť jsou zde prodávány předměty v dobrém stavu za symbolický poplatek. Mohou tak pomoci potřebným, pro které budou dostupnější než výrobky zcela nové.

Kromě jednotlivců by mohly Re-Use centrum zásobovat i sběrné dvory například nábytkem, knihami, hračkami či textilem, k čemuž bude muset původní vlastník předmětu dát souhlas. Zařízení bude mít stanovenou otevírací dobu, během které tam bude obsluha.

Takovéto sběrny k upotřebení již nepotřebných předmětů fungují již v Brně, dále také ve Vídni a v Budapešti. Brněnský projekt zahrnuje tři okruhy, z nichž jeden se zaměřuje na nábytek a další na věci vyrobené před rokem 1989.*

 

Na obr. je RE-USE centrum, které již několik let funguje v Brně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *