Pro dubnovou akci Ukliďme Česko lidé dosud naplánovali skoro 3500 úklidů

Téměř 3500 nahlášených úklidů veřejných prostranství a přírody letos eviduje spolek Ukliďme Česko, který pořádá stejnojmennou úklidovou kampaň, uvedl to za spolek Miroslav Kubásek při setkání s médii v pražských Vršovicích po "generálce" na celorepublikové úklidy. Hlavní jarní úklidový den letos připadá na sobotu 2. dubna. Podle Kubáska se letos očekává rekordní účast. Mapa úklidů organizovaných po celé zemi je dostupná na webu.

"Letos máme nahlášených zhruba 3500 úklidových akcí. Je to zhruba tolik, kolik bylo dohromady za poslední dva 'covidové' roky," řekl Kubásek. Podotkl, že zatím rekordní byl rok 2019, kdy se v Česku uskutečnilo 3800 úklidů, následující dva roky však úklidové akce a účast ovlivnila proticovidová opatření.

"Bude ještě podzimní úklid, tam očekáváme zhruba tisícovku úklidů, takže letošní rok určitě bude rekordní," míní Kubásek. Dodal, že spolek rozeslal dobrovolníkům kolem 100 000 pytlů a 150 000 rukavic a pořadatelé očekávají, že se do uklízení svého okolí v sobotu pustí na 200 000 lidí.

Kubásek také řekl, že asi třetinu nahlášených úklidů tvoří školy. "Většinou to bylo zhruba tak 20 procent. Jsou to nejenom základní a střední školy, ale i řada školek," uvedl pořadatel.

Součástí akce je také fotosoutěž - tradiční kategorie cílí na mládež, video z akce a kuriozity, které lze během úklidů nalézt. Nově pořadatelé zařadili i kategorii report z úklidu.

Dobrovolnické úklidy v Česku pořádá spolek Ukliďme Česko od roku 2014. Mezi lety 2017 až 2020 se na organizaci akce Ukliďme Česko podílel i Český svaz ochránců přírody. V současnosti však oba spolky pořádají samostatné kampaně. Český svaz ochránců přírody organizuje kampaň Ukliďme svět, jejíž hlavní jarní úklidový den byl v sobotu 26. března.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down