Přísnější pravidla pro elektroodpad

Evropský parlament odsouhlasil přísnější pravidla pro sběr a recyklaci elektroodpadu. Novelu směrnice o odpadu z elektrických a elektronických zařízení schválil Parlament v prvém čtení obrovskou většinou. Nová pravidla se budou týkat jakéhokoliv elektroodpadu, včetně nano-materiálů. Výjimku budou...

Evropský parlament odsouhlasil přísnější pravidla pro sběr a recyklaci elektroodpadu. Novelu směrnice o odpadu z elektrických a elektronických zařízení schválil Parlament v prvém čtení obrovskou většinou. Nová pravidla se budou týkat jakéhokoliv elektroodpadu, včetně nano-materiálů. Výjimku budou mít pevné instalace, nástroje velkých rozměrů a vojenská zařízení a vozidla. Členské státy budou muset od roku 2016 sbírat 85 % elektroodpadu. Nová úprava přináší přísnější opatření proti ilegálnímu vývozu do rozvojových zemí v Africe a Asii.

Důležité je přijetí změny důkazního břemene. Dosud museli celníci dokazovat, že vyvážená zařízení nefungují a jde tedy o odpad. Nově by měli vývozci garantovat, že materiál je možné znovu použít a v případě sporu i jeho funkčnost dokázat.

V novele se také zmiňuje návrh na celoevropskou harmonizaci porovnatelných standardů sběru a jednotnou registraci výrobků. Evropská komise odhaduje, že každý Evropan vyprodukuje ročně asi 17-20 kg elektroodpadu (žárovky, TV, počítače, mobilní telefony atd.).

Elektroodpad je jednou z nejrychleji rostoucích složek odpadu v Unii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *