Přerov digitalizuje systém nakládání s odpady, nově vymění přes dva tisíce popelnic

Přerovská radnice se chytá od poloviny března vyměnit 2500 odpadových nádob u rodinných domů na území města a jeho místních částí. Nové plastové popelnice zároveň technické služby osadí čipy, sdělila mluvčí radnice Lenka Chalupová. Jde o další součást projektu digitalizace celého systému svozu odpadu, který má umožnit optimalizaci tras svozu odpadů, a pomoci tak snížit náklady. Už loni nechalo město osadit čipy přerovské kontejnery na odpad umístěné na veřejných stanovištích.

Praktický plast

Technické služby nyní všechny plechové popelnice u rodinných domů postupně vymění za plastové. "Jedná se o popelnice u rodinných domů o objemu 110 litrů, za které dostanou Přerované nové černé plastové nádoby o objemu 120 litrů. Důvodem je čipování a čip nejde umístit do plechu. Plastové popelnice jsou také praktičtější, odolnější a snadněji udržovatelné než kovové," uvedl jednatel Technických služeb města Přerova Petr Měřínský.

Pro majitele domů výměna neznamená žádnou změnu, při svozu jim bude stará popelnice vyměněna za novou. "U rodinných domů je okolo 5000 odpadových nádob, zhruba polovina z nich je plastová. Čili ty dostanou už jen nový čip," doplnil Petr Kavka z technických služeb.

Lidé by však měli nechat v době vyvážení odpadu po dobu až dvou dnů všechny popelnice před domem. "Bude pro nás tak jednodušší dostat se ke každé nádobě a nainstalovat do ní čip," dodal Kavka.

Lepší evidence a efektivnější svozy

Čipování se dělá umístěním plastového puku o velikosti přibližně tří centimetrů do předem připraveného otvoru, kterým jsou odpadové nádoby vybavené již z výroby. Následně se do pořízeného software načte číslo čipu a zanese informace o typu nádoby, druhu odpadu a přesné GPS pozici.

Město s čipováním odpadových nádob začalo loni, kdy tímto způsobem označilo 2200 kontejnerů na veřejně přístupných místech a 1500 nádob u firem. "Čipy pomáhají k lepší evidenci výsypů a k efektivnějšímu plánování tras. Jakmile budeme mít všechny tyto informace pohromadě, můžeme s nimi účinně pracovat," dodal jednatel technických služeb Měřínský. Vedení radnice již dříve uvedlo, že nasbíraná data z čipů budou analyzována a od letošního května město očekává, že se data promítnou do optimalizace jednotlivých tras.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down