Pražské vodárny zachytily v odpadních vodách omikron, byl hned v prvním vzorku

Zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) zachytili pomocí speciálního zařízení v odpadních vodách v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově přítomnost koronavirové varianty omikron. Byla zachycena hned v prvním odebraném vzorku. Nový způsob testování bude PVK rozšiřovat na další místa, řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Vodárny už delší dobu odebírají vzorky na kontrolu přítomnosti covidu-19 z odpadních vod na řadě míst včetně škol či letiště v Ruzyni, ale dosud to bylo pouze na dřívější varianty. PVK mají v Praze na starosti distribuci vody a jejím většinovým vlastníkem je firma Veolia a menšinovým Praha.

Systém zachycení koronaviru funguje tak, že vodárny do kanalizace u toho kterého zařízení umístí speciální zařízení, které automaticky odebírá vzorky. Zaměstnanci PVK je následně v pravidelných intervalech odvážejí do laboratoře. Na projektu spolupracuje PVK s pražskou Vysokou školou chemicko-technologickou.

Loni v listopadu začala Veolia testovat odpadní vodu na variantu omikron nejprve ve Francii. "Od 13. prosince 2021 se do programu podařilo zahrnout i vzorky odebrané na ÚČOV v Praze, kde nyní probíhá vzorkování s týdenní frekvencí. Hned první odebrané vzorky potvrdily přítomnost omikronu v Praze," řekl Mrázek.

Jaké množství nové varianty bylo v odpadní vodě nalezeno, vodárny nesdělily. Další výsledky měření by ale podle Mrázka měly být známy příští týden v úterý.

PVK začaly poprvé zjišťovat přítomnost koronaviru v odpadních vodách loni v září, kdy byly speciální sběrače namontovány do škol na Proseku a v Lysolajích. Následně se rozšířily na další desítky míst - například na Letiště Václava Havla, vysokoškolské koleje nebo domov důchodců na Praze 8. Zařízení upravené na odhalování varianty omikron by se mělo na tato odběrová místa rozšířit.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down