Pražské služby mají třídičku odpadu za 100 milionů korun

Hlavním městem vlastněná firma Pražské služby zprovoznila ve svém areálu v Chrášťanech u Prahy novou linku sloužící ke třídění plastového a kovového odpadu, informoval o tom mluvčí hlavního města Vít Hofman. Linka bude schopná pokrýt roční produkci plastového odpadu metropole. Jejím výstupem jsou vytříděné plasty, které je pak možno prodávat zpracovatelům a výrobcům.

"Tento typ zařízení v Praze dosud výrazně chyběl. Nyní budeme moci efektivně roztřídit zejména plastový odpad na jednotlivé druhy a získat hodnotný materiál k dalšímu využití," uvedla náměstkyně primátora Jana Plamínková (STAN). Kromě různých druhů plastů a kovových obalů si linka poradí i s nápojovými kartony.

Vytříděné plasty mohou Pražské služby prodávat firmám vyrábějícím stavební prvky, venkovní nábytek, PET lahve či textil z PET vláken. Zbylý plastový materiál, tzv. výmět, by mohla firma využít ve spolupráci se společností Orlen Unipetrol, která připravuje recyklační centrum schopné vyrábět z něj nové plasty. Použité oleje by zase měly být využity pro produkci biopaliv. "Spolupráce bude potvrzená v nejbližší době podpisem memoranda," dodal Hofman.

Při dvousměnném provozu je linka schopna zpracovat 15 000 tun platového odpadu ročně, což pokrývá celou produkci města. Město také plánuje zavádět tzv. multikomoditní sběr odpadu, který bude spočívat ve společném sběru plastů, kovových obalů a nápojových kartonů do žlutých kontejnerů. "Multikomoditní sběr zvyšuje množství a kvalitu vytříděných složek. Také snižuje náklady na svoz a díky odstranění části odpadových nádob se uvolní prostor v ulicích a veřejném prostranství," uvedla Plamínková.

Pražské služby před časem také zakoupily za 159,2 milionu korun bioplynovou stanici v Chrástu u Poříčan na východ od Prahy. Nyní slouží ke zpracování rostlinného odpadu, město plánuje investovat dalších 150 milionů do zařízení pro čištění plynu na biometan a do rozšíření stanice tak, aby mohla zpracovávat i živočišný odpad.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down