Pražané loni dali do center nabízejících výrobky k druhému použití 3300 věcí

Pražané v loňském roce odevzdali do re-use center nabízejících použité výrobky přes 3300 předmětů a většinu z nich si lidé rozebrali k novému využití. Nejčastěji se v centrech objevoval nábytek či vybavení do domácnosti, uvedl Radim Mana, mluvčí Pražských služeb (PSAS), které místa provozují. Předloni skončilo v centrech, která vznikla s cílem předcházet vzniku odpadů, 3009 předmětů, tehdy ale fungovala jen dvě odběrná místa. V současné době jich je pět, první re-use point funguje od roku 2020.

"V roce 2022 obyvatelé metropole odevzdali do re-use pointů spadajících pod PSAS více než 3300 předmětů. Převzato jich bylo téměř 2700. Na re-use pointu Chvalkovická byly v loňském roce přijaty a následně předány nižší stovky předmětů," sdělil Mana.

Nejčastěji lidé v centrech odevzdávají nábytek, zejména židle nebo křesla, vedle toho přivážejí vybavení do domácnosti jako sklenice, talíře, vázy a podobně. Mezi odloženými věcmi se ale objevila i jízdní kola. "Lidé odevzdávají také dost knih, i bible tam byla," uvedl Mana.

Nejvíc věcí, téměř 1300, skončilo ve sběrném dvoře na Šancích ve Vysočanech a zhruba 1100 z nich našlo nového majitele. Podobný počet věcí si lidé odnesli i z centra v Modřanech, kam předtím odevzdali více než tisícovku předmětů.

V současné době v metropoli funguje re-use centrum na pěti místech, z toho čtyři provozují PSAS. Páté zřizuje soukromý provozovatel. Poslední re-use místo vzniklo loni na podzim ve sběrném dvoře ve Kbelích. Další taková místa najdou lidé v Praze 4, 9, 12 a 20. Věci tam může přinést kdokoliv. Obsluha sběrného místa přinesený předmět posoudí a rozhodne, zda je vhodný pro umístění v re-use pointu. Pokud jej přijme, nahraje ho do aplikace Nevyhazujto, kde je první dva týdny viditelný například pro neziskové organizace. Po uplynutí této doby se věci zobrazí pro ostatní uživatele. V aplikaci je možné si předmět rezervovat a následně vyzvednout v konkrétním centru.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down