Prasečí olej – recyklace

V Číně se rozvinulo odvětví podnikání, které vyrábí a prodává takzvaný prasečí olej. Vzniká zpracováním nepoživatelného odpadního oleje a tuku, sbíraného ze stok, odpadní vody nebo zbytků jídla z restaurací. Tento "recyklovaný" olej se prodává dál. Olej, který vypadá lépe, se údajně...

V Číně se rozvinulo odvětví podnikání, které vyrábí a prodává takzvaný prasečí olej. Vzniká zpracováním nepoživatelného odpadního oleje a tuku, sbíraného ze stok, odpadní vody nebo zbytků jídla z restaurací. Tento „recyklovaný“ olej se prodává dál. Olej, který vypadá lépe, se údajně prodává za nižší cenu menším restauracím jako olej na smažení. Ten horší, tmavší, se prodává na pečení chlebového těsta. Část odebírají chovatelé prasat jako krmivo. Nejtmavší olej se prodává jako surovina pro chemický průmysl nebo jako materiál ropným rafineriím.

Podle studie, zpracované pro Polytechnickou univerzitu ve Wu-chanu, jde o velmi výnosný byznys: prodejci prasečího oleje si měsíčně přijdou až na 10 tisíc jüanů, což odpovídá platu úředníka v zahraničním podniku.

Autorka studie Wang Le navázala podle China News kontakt s výrobcem prasečího oleje. Každou noc chodil do restaurací pro odpadní tuk. Naplnil většinou čtyři kovové kýble, které pak odvážel na kole. Doma kýble vyléval do svého „jezírka“. Když je jezírko plné (asi tak 4 tuny oleje), zpracoval ho primitivní podomáckou rafinací. Produkt je však velmi nekvalitní a zdraví škodlivý. Podle studie obsahuje jedovaté látky a způsobuje zhoršení kvality říční vody. Při požití ničí bílé krvinky, způsobuje otravu a může přispět ke vzniku rakoviny.

Odborníci uvádějí, že potravinářský průmysl produkuje desítky tisíc tun odpadního oleje. Kdyby se s ním vhodně nakládalo, mohl by být cennou surovinou. Pokud však putuje do ilegálních rafinerií, je v sázce zdraví konzumentů.

Zdroj: en.epochtimes.com/news/

„Lepší“ prasečí olej se použije v restauracích

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *