Praha spustí v několika městských částech zkušební svoz kuchyňských zbytků

Hlavní město Praha a jím vlastněná firma Pražské služby (PSAS) začnou v blízké době v osmi menších městských částech na východním okraji metropole testovat, jak funguje svoz kuchyňských zbytků ze speciálních popelnic. Projekt schválili městští radní a má trvat rok a půl. V budoucnu chce vedení magistrátu svoz zavést na celém území města. Testování se uskuteční v Běchovicích, Dolních Počernicích, Dubči, Kolodějích, Kolovratech, Královicích, Nedvězí a Újezdu nad Lesy, které mají dohromady asi 26 000 obyvatel.

Sdílené popelnice

"Předpokládaná cena je kolem dvou milionů korun a pilotní projekt bude trvat asi jeden a půl roku. Ze zjištěných dat potom budeme vycházet při zavedení celopražského svozu gastroodpadu," uvedla náměstkyně pražského primátora Jana Komrsková (Piráti). "Bude to fungovat v rodinných zástavbách nějakou sdílenou popelnicí," dodala.

Obyvatelé budou podle schváleného dokumentu do nových nádob vyhazovat kuchyňské zbytky rostlinného i živočišného původu i prošlé potraviny v původním obalu. "Veškerý odpad by byl do nádob umísťován v jakémkoli typu sáčku. Tím bude zamezeno nadbytečnému znečištění nádoby, vzniku zápachu a bude zajištěn uživatelský komfort," stojí v dokumentu. Svoz popelnic bude s frekvencí jednou týdně, v létě dvakrát týdně.

Vznikne také bioplynová stanice

Praha zatím nemá vlastní bioplynovou stanici, která by dokázala zpracovat živočišný odpad. Plánuje k tomu upravit stanici v Chrástu u Poříčan na Nymbursku, kterou magistrát koupil loni v létě za 159,2 milionu korun. Do té doby poputuje podle Komrskové odpad jinam. "Budeme ho svážet do jiných bioplyových stanic, například do Mladé Boleslavi, kde se nedávno otevřela a kde PSAS mají kontrakt," řekla.

Jednání s městskými částmi bylo podle ní poměrně dlouhé. "Jsou tam různé negativní konotace ze strany občanů, ale věřím, že i nějakou kampaní, která probíhala, se to snad podařilo odstranit, ale každá novinka s sebou nese jisté obavy. Věřím, že budou vyvráceny," zakončila.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down