Praha neschválila dostavbu čistírny odpadních vod

Pražští radní neschválili první krok k dlouhodobě připravované přestavbě Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Radní si chtějí nechat zpracovat posudky, zda je jejich postup správný. Čistírnu odpadních vod musí Praha přestavět kvůli předpisům Evropské unie, má problém s odstraňováním dusíkatých...

Pražští radní neschválili první krok k dlouhodobě připravované přestavbě Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Radní si chtějí nechat zpracovat posudky, zda je jejich postup správný.

Čistírnu odpadních vod musí Praha přestavět kvůli předpisům Evropské unie, má problém s odstraňováním dusíkatých látek. Příprava stavby byla zahájena již v roce 2004 a provází ji mnoho problémů a sporů. Praha původně chtěla získat peníze na přestavbu a dostavbu z fondů Evropské unie. Ta jí ale peníze odmítla dát kvůli extrémně dlouhé nájemní smlouvě s Veolií až do roku 2028.

Potíže provázely také přípravu stavby. Praha například kvůli nevýhodné smlouvě nedostane peníze z evropských fondů a musela předělat tendr, ve kterém vybírala zhotovitele stavby. Pochybnosti o zakázce na dostavbu se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky ve Státním fondu životního prostředí, uvádí časopis Ekolist.

Pokud by Praha nestihla přestavbu ČOV do roku 2017, hrozí jí sankce ze strany EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *