Praha domovem další významné instituce

V Praze byla otevřena hlavní kancelář WEEELABEX, která bude z české metropole dohlížet na dodržování směrnice o nakládání s vysloužilými elektrospotřebiči v celé Evropě. Praha porazila irský Dublin a stala se tak domovem další významné evropské instituce. WEEELABEX je společný projekt asociace WEEE...

V Praze byla otevřena hlavní kancelář WEEELABEX, která bude z české metropole dohlížet na dodržování směrnice o nakládání s vysloužilými elektrospotřebiči v celé Evropě. Praha porazila irský Dublin a stala se tak domovem další významné evropské instituce.

WEEELABEX je společný projekt asociace WEEE Forum sdružující evropské kolektivní systémy a subjekty z řad výrobců a zpracovatelů elektrospotřebičů. Před dvěma lety byly na pražské konferenci Zpětný odběr 2011 poprvé veřejně představeny tzv. normy WEEELABEX, které se týkají sběru, třídění, skladování, přepravy, přípravy na opětovné použití, zpracování a odstranění všech druhů elektroodpadu a znamenají jednotný soubor pravidel a postupů.


Nyní byla v Praze otevřena kancelář WEEELABEXU, která bude na jejich dodržování dohlížet. „Hlavním úkolem organizace WEEELABEX je vyškolit auditory a koordinovat audity zpracovatelů elektroodpadu v EU prováděných těmito vyškolenými auditory. Zpracovatelé, kteří splňují požadavky a jejichž výsledný audit je pozitivní, budou zapsáni do seznamu WEEELABEX zpracovatelů. První dvacítka proškolených auditorů se nyní podílí na přípravě ostrého spuštění kontrol,“ říká Pascal Leroy, generální sekretář WEEE Fóra.

Dalším důvodem, proč Praha nakonec zvítězila, je i dlouhodobá mezinárodní aktivita jednoho z největších českých kolektivních systémů, společnosti ASEKOL. „Na přípravě standardů jsme se podíleli jako jeden z mála systémů střední a východní Evropy hned od začátku,“ vysvětluje Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL. „Na umístění centrály WEELABEX Office v České republice mají však podíl téměř všechny kolektivní systémy z tzv. východního bloku. Rozhodla potřeba akcentovat důležitost kvality zpracování vysloužilého elektra ve východní Evropě,“ doplňuje Vrba.

„Úkolem organizace WEEELABEX je vyškolit auditory a koordinovat audity zpracovatelů elektroodpadu,“ říká Pascal Leroy, generální sekretář WEEE Fóra.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *